ČLÁNOK
Hlava štátu odvolala vládu Eduarda Hegera
16. decembra 2022

Prezidentka SR Zuzana Čaputová dnes odvolala vládu Eduarda Hegera (OĽaNO). Dekrét o odvolaní si prevzal Heger v Prezidentskom paláci. Stalo sa tak potom, čo parlament vo štvrtok vyslovil vláde nedôveru.

„Odvolala som vládu Eduarda Hegera ako dôsledok rozhodnutia Národnej rady (NR) SR o vyslovení nedôvery,“ uviedla v úvode príhovoru Čaputová a dodala, že dráma, ktorú spomínala vo svojej výročnej správe v národnej rade, sa prejavila aj v posledných minútach riadneho vládnutia odvolanej vlády. Po akte odvolania vlády poverila Hegera a jeho kabinet v zmysle ústavy vykonávaním pôsobnosti v obmedzenom rozsahu až do vymenovania novej vlády. „Z povahy veci je zrejmé, že takáto vláda nemôže zabezpečovať všetky potrebné kompetencie, a je teda vládou dočasnou. Z reakcií politických lídrov po včerajšom rozhodnutí NR SR je zrejmé, že tu nie je politická vôľa na zostavenie novej vlády s podporou a legitimitou parlamentu,“ povedala ďalej prezidentka, ktorá vyzvala premiéra aj ďalších politikov, aby podnikli všetky kroky k tomu, aby NR SR najneskôr do konca januára prijala všetky rozhodnutia potrebné a smerujúce k predčasným voľbám.

Prezidentka považuje za potrebné, aby sa predčasné voľby realizovali ešte v prvom polroku budúceho roka, a to z dôvodu charakteru obmedzeného vládnutia, ale aj z nevyhnutnosti prípravy nového štátneho rozpočtu na nasledujúci kalendárny rok. „V prípade, ak k rozhodnutiu o predčasných voľbách v uvedenom termíne nepríde, pristúpim k ďalším krokom v zmysle ústavy,“ uviedla hlava štátu, ktorá zároveň požiadala Hegera a jeho kabinet, aby ďalší výkon svojich obmedzených právomocí vykonávali s veľkou zodpovednosťou a v prechodnom období prispeli skôr k stabilite ako k chaosu. „Slovensko potrebuje návrat k poriadku, funkčnosti a najmä k plnej pozornosti k riešeniam problémov ľudí a nie politikov. Ja osobne urobím všetko pre to, aby som prispela k pokojnému prevedeniu krajiny k predčasným voľbám,“ povedala na záver príhovoru Čaputová.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

27. 1. 2023

USD 1,087 0,003
CZK 23,826 0,008
GBP 0,879 0,001
HUF 388,850 1,470
CAD 1,448 0,009

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS