ČLÁNOK


,

Hlasovanie akcionárov Hewlett-Packard o prevzatí Compaq úspešné
21. marca 2002

Výkonná riaditeľka americkej spoločnosti Hewlett-Packard (HP) Carly Fiorina potvrdila víťazstvo v hlasovaní akcionárov o prevzatí firmy Compaq. Fiorina uviedla, že „víťazstvo bolo tesné, ale postačujúce“. Nová spoločnosť by mala dosahovať príjmy 80 mld. USD a jej produktový rad bude zahŕňať „všetko od osobných počítačov, tlačiarní až po veľké servery“. Fúzia by mala posilniť konkurencieschopnosť oboch spoločností. Novovzniknutý podnik sa tak stane silným konkurentom v súčasnosti najväčšieho výrobcu počítačov IBM.

Walter Hewlett, syn zakladateľa HP, však proti zlúčeniu spoločností stále intenzívne bojuje a víťazstvo podľa neho zatiaľ nie je jednoznačné. V tomto hlasovaní boli totiž mnohí akcionári nerozhodní a až do začiatku hlasovania menili svoje preferencie, tvrdí Hewlett. Výsledky hlasovania sa jednoznačne potvrdia až o niekoľko týždňov. Hewlett dúfa, že overenie výsledku hlasovania napokon dokáže, že väčšina akcionárov predsa len s akvizíciou nesúhlasila. Fúziu musia schváliť aj akcionári spoločnosti Compaq, hlasovať budú v stredu.

Hewlett svoj nesúhlas so zlúčením zdôvodňuje negatívnym vplyvom na divíziu spoločnosti, ktorá vyrába tlačiarne a v súčasnosti je pre HP výraznou oporou. S akvizíciou nesúhlasia ani zamestnanci HP, ktorí ju označujú za „nočnú moru“. Potvrdenie zlúčenia totiž povedie k zrušeniu 15 000 pracovných miest. Problémom pre vedenie spoločnosti bude aj integrácia vzájomnej spolupráce medzi 135 000 zamestnancami pôvodne konkurenčných firiem.

Spoločnosť Compaq Computer Corporation vydala stanovisko k výsledku mimoriadneho zhromaždenia akcionárov spoločnosti Hewlett-Packard Company v kalifornskom meste Cupertino:

Aj keď výsledky hlasovania akcionárov spoločnosti Hewlett-Packard nie sú zatiaľ oficiálne, spoločnosť Compaq s potešením víta predpoklad spoločnosti HP, že získala dostatočný počet hlasov na schválenie fúzie.

„V priebehu uplynulých mesiacov sme zaznamenali množstvo vyjadrení podpory od zákazníkov, partnerov a akcionárov, ktorí majú priaznivý postoj k fúzii po tom, ako sa oboznámili s jej strategickým odôvodnením,“ povedal Michael Capellas, predseda predstavenstva a najvyšší výkonný predstaviteľ spoločnosti Compaq. „Naďalej sme presvedčení, že táto fúzia zásadne urýchli našu stratégiu, zlepší celkovú ziskovosť a poskytne zvýšenú hodnotu pre zákazníkov, akcionárov a zamestnancov. Keďže hlasovanie HP už prebehlo a akcionári spoločnosti Compaq budú hlasovať v stredu, sme veľmi blízko tomu, aby sa fúzia stala realitou.“

ĎALŠIE INFORMÁCIE O FÚZII

Dňa 5. februára 2002 predložila spoločnosť HP registračné vyhlásenie (Registration Statement) pre Securities and Exchange Commission (SEC), ktoré obsahovalo definitívne spoločné vyhlásenie o splnomocnení a ponuku akcií (definitive joint proxy statement/prospectus). Odporúčame investorom a držiteľom cenných papierov spoločnosti HP a Compaq, aby si prečítali definitívne spoločné vyhlásenie o splnomocnení a ponuku akcií, ktoré boli predložené SEC dňa 5. februára 2002, a prípadné ďalšie relevantné materiály, ktoré HP a Compaq predložili SEC, keďže obsahujú alebo budú obsahovať dôležité informácie o spoločnostiach HP a Compaq, a o fúzii. Definitívne spoločné vyhlásenie o splnomocnení a ponuka akcií, a ďalšie relevantné materiály (keď budú dostupné), a akékoľvek ďalšie dokumenty, ktoré HP alebo Compaq predložili SEC, je možné bezplatne získať na webovej stránke SEC na adrese www.sec.gov. Okrem toho môžu investori a držitelia akcií získať bezplatné kópie dokumentov, ktoré HP predložil SEC, na adrese oddelenia HP pre vzťahy s investormi (HP Investor Relations, 3000 Hanover Street, Palo Alto, California 94304, 650-857-1501). Investori a držitelia cenných papierov môžu získať bezplatné kópie dokumentov, ktoré Compaq predložil SEC, na adrese oddelenia spoločnosti Compaq pre vzťahy s investormi (Compaq Investor Relations, P.O. Box 692000, Houston, Texas 77269-2000, 800-433-2391). Odporúčame investorom a držiteľom cenných papierov, aby si prečítali definitívne spoločné vyhlásenie o splnomocnení a ponuku akcií, a ďalšie relevantné materiály (akonáhle budú dostupné) pred akýkoľvek hlasovaním alebo investičným rozhodnutím vo vzťahu k fúzii.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

27. 11. 2020

USD 1,192 0,002
CZK 26,213 0,075
GBP 0,894 0,003
HUF 362,320 1,140
CAD 1,550 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS