ČLÁNOK
“ Hewlett Packard znížil predaj, na trhu „“boduje““ Dell
3. septembra 2002

Hewlett Packard (HP) publikoval hospodárske výsledky za prvý štvrťrok, ktorý nasledoval po fúzii s Compaqom, transakcii v hodnote 19 miliárd dolárov.

Oficiálna správa konštatuje, že došlo k redukcii vo výnosoch v oblasti predaja osobných počítačov, ale aj technologických celkov pre firemnú klientelu, čo sa pripisuje globálnemu útlmu v sektore informačných technológií.

Výkonná riaditeľka HP Carla Fiorinová uviedla, že pokles v predaji zodpovedá predchádzajúcim prognózam, ktoré sa definovali ešte v období pred fúziou s Compaqom.

Tým nepriamo naznačila, že zníženie kľúčových ukazovateľov vôbec nesúvisí s realizovanou fúziou, ktorá sa aj naďalej považuje za strategicky dôležité rozhodnutie.

Fiorinová v tejto súvislosti dodala, že určitý odklad globálneho ekonomického ozdravenia a pokračujúci útlm vo výdavkoch na nákup technologického vybavenia bude ešte pokračovať, čím sa firmy ako Hewlett Packard dostanú pod extrémny tlak.

Slabší dopyt po produktoch v technologickom sektore naznačil aj výkonný riaditeľ spoločnosti Intel Craig Barrett, ktorý sa len veľmi opatrne vyjadril o prípadnom obrate vo výdavkoch určených na výrobky produkované v technologickom sektore.

Musíme čakať, kedy dôjde k opätovným investíciám v tejto sfére, no v tejto chvíli nevieme, kedy sa tieto investície stanú realitou, uviedol doslova šéf Intelu Craig Barrett.

Výnosy Hewlett Packard dosiahli za trojmesačné obdobie, ktoré sa skončilo v júli, celkový objem 16,5 miliardy dolárov.

Analytici odhadovali, že tento ukazovateľ dosiahne hodnotu 16,8 miliardy USD.

V rovnakom období predchádzajúceho roka dosiahli HP a Compaq ešte ako samostatné subjekty na trhu kombinované výnosy v úhrnnej hodnote 18,2 miliardy dolárov.

HP zaznamenal znížené tržby aj v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom a toto zníženie sa pohybuje na hladine 9%.

S publikovaním týchto dát časovo koliduje aj informácia, že HP bude realizovať ďalšie kolo prepúšťania zamestnancov, pretože chce splniť predchádzajúce zámery ohľadne znižovania nákladov. Po fúzii HP s Compaqom sa totiž ešte viac prehĺbilo znižovanie dopytu po produktoch v celom technologickom sektore, čo vyvolalo sústavný tlak na rozsiahle eliminovanie pracovných miest.

HP si síce udržal predchádzajúcu pozíciu na trhu pri predaji serverov a v budovaní dátových skladov, je však pod čoraz silnejším konkurenčným tlakom Dell Computer v súvislosti s predajom osobných počítačov.

Aj z tohto dôvodu sa v aktuálnej štúdii Merrill Lynch konštatuje, že situácia s výnosmi nevyzerá dobre, a preto musí HP veľmi razantne znížiť všetky nákladové položky.

V priebehu jarných mesiacov, teda pred finalizáciou dokumentov o fúzii HP s Compaqom sa hovorilo o tom, že do konca rozpočtového roka (do konca októbra) zníži kombinovaná spoločnosť počet zamestnancov o 10 000 ľudí a na budúci rok sa ráta s prepustením ďalších 5 000 pracovníkov.

HP a Compaq oficiálne deklarovali aj to, že v čase po fúzii dôjde k zníženiu výnosov oboch spoločností zhruba o 5%.

HP už objasnil detaily o znížení počtu zamestnancov v Európe, pretože to vyžadovali európske regulačné orgány.

V ostatných častiach sveta však k takejto špecifikácii doteraz nedošlo.

Asi 4 000 ľudí, ktorí pracujú v Hewlett Packard na území Spojených štátov, dostanú ponuku na predčasný odchod do dôchodku.

Znižovanie stavu zamestnancov sa stalo permanentným procesom, ktorý sa začal vzápätí po fúzii HP s Compaqom.

Tieto počty sa budú zrejme upravovať smerom nahor, vzhľadom na už spomínaný pretrvávajúci pokles dopytu po produktoch v technologickom sektore. Aj preto sa bude HP snažiť, aby do roku 2004 znížil náklady o 3 miliardy dolárov, hoci pôvodné úvahy hovorili o 2,5 miliardách USD.

Napriek spomínanému globálnemu utlmeniu na trhu s osobnými počítačmi si Dell Computer posilnil svoju pozíciu a v rámci druhého kvartálu sa jeho čistý zisk zvýšili o 16%.

Vo finančnom vyjadrení to znamená, že zisk predstavoval v II. štvrťroku 501 miliónov dolárov, hoci v rovnakom období predchádzajúceho roka bol tento ukazovateľ na úrovni 433 miliónov USD.

Posilnenie rastových parametrov firmy vedie k záveru, že Dell dosiahne výnosy na úrovni 8,9 miliardy USD, čo predstavuje 21 centov na jednu akciu. Takýto vývoj predstihuje predchádzajúce odhady analytikov na Wall Street.

Dell značne ťažil z posilnenia priameho predaja, ďalej z tradičného obchodného modelu, v rámci ktorého dodáva osobné počítače na základe špecifických požiadaviek klientov a z toho, že zvýšil svoj podiel na trhu na úkor hlavných rivalov, ktorými sú Hewlett-Packard, IBM a Gateway.

Prezident spoločnosti a prevádzkový riaditeľ Kevin Rollins na sklonku uplynulého týždňa konštatoval, že aj v budúcnosti zostane základom stratégie Dellu dôraz na požiadavky zákazníka a orientácia na štandardizované informačné technológie.

Rollins ďalej dodal, že Dell doteraz najviac profitoval z dodávok štandardizovaných komponentov do osobných počítačov, ďalej z predaja serverov, dátových skladov a sieťových komponentov.

Dell Computer v globálnom meradle zvýšil dodávky svojich produktov v druhom štvrťroku o 18%, hoci tento ukazovateľ sa v celom odvetví PC znížil o 4% a výnosy firiem sa v tomto sektore znížili o 10%.

Za podstatné treba z ekonomického hľadiska považovať aj to, že Dell už zredukoval nákladové položky v porovnaní s hlavnými konkurenčnými firmami o 10-15%.

V budúcnosti sa má kľúčový biznis vo väčšej miere orientovať na korporátnych klientov, najmä predajom už spomínaných serverov, dátových skladov a sieťových komponentov.

Dell Computer chce už koncom tohto roka vstúpiť na trh aj s tlačiarňami, čo predstavuje zásadnú výzvu osobitne pre Hewlett-Packard.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 6. 2024

USD 1,072 0,003
CZK 24,898 0,012
GBP 0,845 0,001
HUF 397,390 1,050
CAD 1,470 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS