ČLÁNOK
Hewlett Packard sa nevzdáva práva implementovať štátnu pokladnicu
3. mája 2002

Napriek rozhodnutiu ministerstva financií (MF) zrušiť tender na dodávku štátnej pokladnice spoločnosť Hewlett Packard (HP), ktorá sa opakovane stala víťazom tejto verejnej súťaže, nevzdáva práva implementovať tento projekt. Uvádza to firma vo svojom stanovisku, podľa ktorého HP čaká na ďalšie kroky rezortu financií.

Ďalšie kroky MF dajú podľa HP jasný signál potenciálnym dodávateľským firmám zo zahraničia, podľa ktorého sa rozhodnú, či budú na Slovensku ďalej investovať. „Súčasný stav a priebeh vyhodnocovania tendra je výsmechom pre firmy z USA, ktoré tu etablovali svoje zastúpenia so záujmom čestne podnikať, “ píše spoločnosť. Zároveň dodáva, že vzhľadom na opakovanú diskrimináciu HP zo strany Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) pri posudzovaní rozhodnutia výberovej komisie chápe rozhodnutie ministra financií Františka Hajnoviča zrušiť tender.

Ministerstvo financií zatiaľ neoznámilo, ako bude pokračovať v realizácii štátnej pokladnice. Minister Hajnovič však v utorok naznačil, že rezort chce v projekte pokračovať. „To, že bol tender zrušený, neznamená, že ministerstvo nebude v implementácii projektu štátnej pokladnice pokračovať,“ uviedol. Dodal, že MF bude rešpektovať rozhodnutia ÚVO vrátane termínov, do ktorých musí prijať ďalšie kroky. Bližšie však neurčil, kedy by kroky, ktoré podľa Hajnoviča budú viesť k implementácií pokladnice na základe iného zákonného postupu, MF zverejní a uskutoční. Ďalším problémom okolo pokladnice je podľa ministra vrátenie zákona o štátnej pokladnici prezidentom na opätovné prerokovanie do Národnej rady SR.

Podľa podpredsedu Výboru NR SR pre financie, rozpočet a menu Vladimíra Maňku MF nemusí vyhlásiť novú súťaž. Ako povedal pre Hospodárske noviny, „MF môže zvoliť priamy výber dodávateľa“.

Ministerstvo zrušilo tender na dodávku pokladnice po tom, ako ÚVO vyhovel už štvrtýkrát námietke spoločnosti Siemens Business Services (SBS) proti rozhodnutiu výberovej komisie pri MF, ktorá jej ponuku pri poslednom hodnotení vyradila z tendra. Výberová komisia vytkla ponuke SBS, že obsahovala bankovú zábezpeku, ktorá sa nedala predĺžiť. Podľa SBS však poskytnutá záruka, ktorú v októbri 2001 preskúmal aj ÚVO, spĺňa všetky požiadavky stanovené obstarávateľom. Nová výberová komisia tak vylúčila pri poslednom hodnotení ponuku SBS a vyhodnocovala len ponuku spoločnosti HP. Ponuku HP doteraz pri všetkých štyroch hodnoteniach vyhlásili za najlepšiu.

Projekt štátnej pokladnice s hodnotou viac ako 1 mld. Sk sa financuje prostredníctvom programu Phare v objeme 160 mil. Sk a zo zdrojov štátneho rozpočtu. Ten vyčlenil na tento účel v minulom roku 470 mil. Sk. Zavádzanie projektu do praxe by malo trvať približne 14 mesiacov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 6. 2024

USD 1,077 0,004
CZK 24,686 0,020
GBP 0,844 0,002
HUF 395,280 0,650
CAD 1,480 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS