ČLÁNOK
Herold Tele Media napáda privatizáciu Slovenských telekomunikácií
13. júla 2000

Spoločnosť Herold Tele Media, s.r.o. (HTM), ktorá vedie spor voči Slovenským telekomunikáciám, a.s. (ST) v otázke údajnej pohľadávky vo výške 300 mld. Sk, nesúhlasí s privatizáciou ST, o ktorej vláda SR rozhodla v stredu. Na stretnutí s novinármi o tom informoval konateľ spoločnosti HTM Ivan Matušík.

„V rámci výberového konania bolo zistené, že ministerstvo dopravy nedalo záujemcom prakticky žiadne informácie o sporoch Herold, Radio CDI či dlžoby STV a SRo,“ tvrdí I. Matušík. Preto HTM v prvej polovici roka písomne informoval o problematike sporu Herold záujemcov o privatizáciu ST. „Vo výberovom konaní zostal nakoniec len jeden záujemca, ktorého ministerstvo pravdepodobne ubezpečilo, že v prípade prehry bude SR hradiť náklady,“ dodal Matušík.

Matušík tvrdí, že ST ešte ako štátny podnik boli HTM predané na základe zmluvy o predaji podpísanej 8. apríla 1998. Zo strany telekomunikácií zmluvu podpísal František Eke uvedený ako ustanovený riaditeľ štátneho podniku Slovenské telekomunikácie. Konateľ HTM sa odvoláva na úradný záznam Okresného úradu Bratislava I., kde sa uvádza, že sa pôvodné meno ST, š.p. mení na ST v dohodovaní a že za štatutárneho zástupcu ST sa ustanovuje František Eke.

Ako I. Matušík uviedol, jeho firma naďalej eviduje aj svoju pohľadávku voči ST vo výške 300 mld. Sk, ktorá mala vzniknúť porušením zmluvy o vydávaní telefónnych zoznamov zo strany telekomunikácií. Matušík potvrdil, že vlastne eviduje pohľadávku voči firme, o ktorej tvrdí, že mu patrí. Ako uviedol, pohľadávka je v súčasnosti už menšia, pretože časť z nej previedol na inú osobu.

Konateľ HTM sa odmietol vyjadriť k vlastníckej štruktúre ako aj k predmetu činnosti HTM. Potvrdil však, že „jednou z podnikateľských činností HTM je vydávanie katalógov“.

Spoločnosť HTM sa angažovala už vo viacerých právnych procesoch. V októbri minulého roka podala napríklad trestné oznámenie na štatutárne orgány štátneho podniku ŽSR pre neplnenie si odvodových povinností voči Sociálnej poisťovni a Spoločnej zdravotnej poisťovni. Ďalší spor je v súčasnosti na súde v Štrasburgu. HTM v ňom žaluje štát vo veci porušenia Ústavy SR v konkurznom dohodovacom konaní na majetok ST.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 4. 2024

USD 1,063 0,002
CZK 25,275 0,008
GBP 0,863 0,007
HUF 393,900 1,400
CAD 1,459 0,007

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS