ČLÁNOK
Harach nevylúčil, že SDĽ chce predávať SPP v inej vláde
2. októbra 2001

Minister hospodárstva a podpredseda SDKÚ Ľubomír Harach nevylúčil, že časť SDĽ chce privatizovať Slovenský plynárenský priemysel (SPP) spolu s HZDS a stranou Smer po budúcich parlamentných voľbách. Reagoval tým na snahu ministra práce Petra Magvašiho korigovať predaj 49 % akcií plynárenského podniku. „Všetky podobné výroky znižujú ich hodnotu. Nikto z SDĽ mi spochybnenie privatizácie SPP oficiálne netlmočil,“ zdôraznil Harach. Ani ľavicová ministerka financií Brigita Schmögnerová nevie o tom, že by sa republikový výbor jej strany dohodol na prehodnotení predaja SPP.

Minister Harach nepripúšťa neúspech predaja 49 % SPP. Vláda očakáva záväzné ponuky na podiel v plynárenskom podniku ešte v decembri tohto roka. Investora či konzorcium investorov chce vybrať v januári 2002.

Podpredseda SDKÚ Harach kritizuje Magvašiho za to, že pôvodne súhlasil so zvyšovaním cien plyn kompenzovaním zvýšenia príspevku na bývanie. Ministerstvo hospodárstva pripravilo viacero variantov rastu cien plynu a je ochotné urobiť kompromis. Šéf rezortu práce Magvaši označil názor, že rast cien maximalizuje zisky z privatizácie SPP, za úzkoprsosť. Harach mu naopak pripomenul, aby sa viac venoval príprave meškajúcej reformy sociálneho a dôchodkového systému.

Časť SDĽ chce posúdiť doterajší priebeh privatizácie prirodzených monopolov. Republikový výbor SDĽ v nedeľu diskutoval aj o možnej „korekcii režimu privatizácie SPP“. Zároveň tiež rozhodol, že nevidí dôvod na podporu zvýšenia cien plynu v tomto volebnom období.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 2. 2024

USD 1,081 0,005
CZK 25,352 0,020
GBP 0,855 0,001
HUF 391,950 1,750
CAD 1,469 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS