ČLÁNOK
Harach je presvedčený o úspešnosti schválenia vstupu U.S. Steel
22. mája 2000

ČASTÁ – PAPIERNIČKA (SITA) – Vláda urobí všetko pre to, aby bol vstup U.S. Steel do VSŽ na valnom zhromaždení schválený akcionármi a je presvedčená, že hlasovanie bude úspešné. V pondelok to povedal minister hospodárstva Ľubomír Harach.

Minister odmietol tvrdenia, že postup Transpetrolu pri získavaní akcií VSŽ je netransparentný a dodal, že rôzne firmy ako napríklad Slavia Capital nemožno vylúčiť z tohto procesu len preto, že boli spojené s niektorými medializovanými kauzami v minulosti. Harach zároveň nevedel potvrdiť, či Slovenská sporiteľňa poskytne úver na kúpu akcií VSŽ pre Transpetrol. O každom balíku akcií, ktorý by sa dal získať, musí vláda uvažovať, skonštatoval minister.

Harach odmietol možnosť, že premiér M. Dzurinda koordinuje celú akciu okolo získavania akcií VSŽ pod kontrolu štátu a povedal, že za ňu je zodpovedná ministerka pre správu a privatizáciu národného majetku Mária Machová.

Harach už predminulý týždeň avizoval, že Transpetrol a zrejme tiež ďalšia spoločnosť kontrolovaná ministerstvom hospodárstva bude skupovať akcie VSŽ, aby sa tak zabezpečila podpora memoranda o porozumení medzi americkou spoločnosťou U.S. Steel a VSŽ podpísaného v marci. K 12. máju vlastní Transpetrol, a.s. 1,89 % akcií VSŽ. Podľa zverejnených údajov Transpetrol použil pri kúpe týchto akcií služby sprostredkovateľov, kvôli čomu zaplatil za akcie vyššiu cenu.

Podľa šéfa Transpetrolu Štefana Czucza spoločnosť uzavrela komisionársku zmluvu s Credit Lyonnais Bank Slovakia, tá však pri získavaní akcií VSŽ porušila dohodu a Transpetrol preto zmluvu vypovedal.

Štát v súčasnosti priamo alebo nepriamo ovláda približne 30 % akcií VSŽ. Riadne valné zhromaždenie VSŽ, a.s., Košice sa bude konať 25. mája 2000


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 5. 2024

USD 1,083 0,003
CZK 24,748 0,066
GBP 0,852 0,003
HUF 388,050 2,620
CAD 1,481 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS