ČLÁNOK
“ Halifax a Bank of Scotland sa „“ponáhľajú k oltáru““
4. mája 2001

Ako sobáš sa komentuje veľkolepá fúzia dvoch bankových domov a jej hodnota sa v tejto chvíli odhaduje na 28,7 miliardy libier (41,3 miliardy USD). Má totiž vzniknúť nový subjekt, ktorý bude predstavovať piatu najväčšiu finančnú inštitúciu vo Veľkej Británii a jedenástu najsilnejšiu retailovú banku v Európe. Halifax má trhovú hodnotu 17,6 miliardy libier, 37 000 zamestnancov a jej zisk pred zdanením dosiahol v minulom roku 1,89 miliardy GBP. Trhová hodnota Bank of Scontland (BoS) predstavuje 10,35 miliardy libier, má 20 000 zamestnancov a zisk pred zdanením v období marec – august 2000 dosiahol 535 miliónov GBP.

Rokovania o fúzii sa po prvý raz oficiálne potvrdili pred týždňom, no podľa niektorých odhadov sa možno už dnes celá táto transakcia spečatí. Správna rada Bank of Scotland dokonca odložila výročné rokovanie, po ktorom sa spravidla oznamujú hospodárske výsledky za predchádzajúci rok, pretože sa maximálne snaží vyladiť všetky detaily budúcej dohody o fúzii.

Definitívny hospodársky výsledok – zisk pred zdanením za rok 2000 zhruba vo výške jednej miliardy libier chce totiž oznámiť súčasne s oficiálnou dohodou o fúzii s Halifaxom.

Očakáva sa, že administratívno-riadiace centrum bude Edinburhgu, no nevylučuje sa ani to, že bude Yorkshire, čo by bol úder pre Edinburgh, vzhľadom na to, že je etablovaným finančným centrom Škótska.

Do tejto chvíle nie je ešte zrejmé, či sa z nového sídla budú zastrešovať aj retailové bankové služby a servis hypotekárnych úverov, ktoré doteraz realizoval Halifax.

Diskutuje sa aj o novom názve banky a ani v tejto veci nie je ešte rozhodnuté, čo môže mať negatívny vplyv na stratégiu v oblasti marketingu, reklamy, sloganu a budúceho loga banky.

Zrejme sa vylúči model amerických fúzií a nový bankový subjekt nebude mať názov Bank of Scotland & Halifax.

Uvažuje sa o názvoch Halbos, Haliscot alebo o neutrálnejšom NewCo.

Predsedom správnej rady sa má stať Lord Stevenson, ktorý bol doteraz predsedom správnej rady Halifaxu a výkonným riaditeľom Peter Burt, doterajší výkonný riaditeľ Bank of Scotland.

Róbert Lachkovič


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

27. 7. 2021

USD 1,181 0,002
CZK 25,685 0,056
GBP 0,855 0,000
HUF 359,430 2,220
CAD 1,484 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS