ČLÁNOK
Hajnovič varuje pred daňovou pascou
24. apríla 2002

Ak po septembrových voľbách nevznikne rýchlo vláda, čaká Slovenskú republiku v prvom štvrťroku 2003 rozpočtové provizórium, povedal v utorok v Banskej Bystrici počas diskusie na zasadnutí regionálneho Hospodárskeho klubu minister financií SR František Hajnovič. Zdôraznil, že rezort financií ráta pri príprave rozpočtu s účasťou celého politického spektra, hoci jeho definitívne úpravy a schválenie už budú vecou novej vlády a Národnej rady SR. Ako uviedol pre agentúru SITA, štátne financie budú pri zostavovaní vlády v lepšom stave ako v roku 1998, keďže devízové rezervy budú vyššie, mena bude stabilná, inflácia a úrokové sadzby nižšie a v lepšej podobe bude aj zahraničný dlh.

Hajnovič zopakoval riziká tohoročného štátneho rozpočtu. Upozornil, že prognózu daňových príjmov možno urobiť až po uzavretí marcových platieb daní z príjmov, čiže v máji až júni. Ministerstvo financií SR (MF) očakáva vyššie príjmy, ako sa plánovalo, z privatizácie elektrickej rozvodnej siete a takmer už neráta s odvodom zo zisku Národnej banky Slovenska. Určité príjmy má MF získať z návratných výpomocí Fondu trhovej regulácie a zdravotným poisťovniam a predpokladá navýšenie výdavkov na sociálne podpory a podpory bývania, neočakáva však, že sa predá hotel Forum v Bratislave. Na zníženie rizika nenaplnenia príjmov štátneho rozpočtu vo výške 22,4 mld. Sk navrhla už Porada ekonomických ministrov opatrenia na dosiahnutie úspor v objeme 12 mld. Sk. Minister pripomenul, že viazanie rozpočtu možno robiť len z čiastky 60 až 65 mld. Sk; pričom každé percento viazania by prinieslo 600 až 650 mil. Sk, a dodal, že podmienky jednotlivých rezortov na viazanie sú rôzne.

Hajnovič vystríhal pred neuváženým znižovaním daní, keď ich rýchly pokles nesprevádza rovnaká úprava výdavkovej časti, a varoval, že Slovensko by to mohlo priviesť do „daňovej pasce“. Poukázal na riziká jednorazových príjmov, ktoré pri svojom výpadku ohrozujú rozpočet, a preto uprednostňuje financovanie štátu najmä z pravidelných daňových a odvodových povinností. MF podporuje znižovanie verejného dlhu, ktorý Hajnovič odhadol na 415 mld. Sk, a to predovšetkým úspornými opatreniami vo verejných financiách a zvýšením výkonnosti ekonomiky. Minister sa vyslovil za inventúru ústredných orgánov, aby sa zabránilo ich nafukovaniu, a za nemorálne označil „tunelovanie“ majetku odovzdávaného vyšším územným celkom a investovanie do štátneho majetku krátko pred privatizáciou.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS