ČLÁNOK
Hajnovič očakáva posilnenie koruny po septembrových voľbách
18. júna 2002

Slovenský minister financií František Hajnovič očakáva po septembrových parlamentných voľbách stabilizáciu a následné posilnenie koruny. Jeho vyjadrenie prichádza krátko po tom, ako slovenská centrálna banka intervenovala s cieľom podporiť korunu. Hajnovič povedal, že korunu ovplyvnili „nedostatočný“ prílev zahraničných investícií, horší fiškálny vývoj ako sa plánovalo a neistota ohľadne volieb.

„Kurz koruny bol na začiatku roku príliš silný. Nebol podporený fundamentálnymi faktormi, ale očakávaniami, ktoré sa postupne rozplynuli kvôli vývoju rozpočtu. Na druhej strane malo prísť oslabenie skôr, pričom v takom prípade by nevyzeralo v súčasnosti tak dramaticky,“ povedal Hajnovič. Minister sa nevyjadril na adresu možných pohybov kurzu koruny v blízkej budúcnosti, avšak povedal, že slabšia koruna by pomohla obmedziť import a zredukovať rastúci deficit zahraničného obchodu. „Osobne som presvedčený, že vývoj po voľbách povedie k stabilizácii situácie a koruna sa posunie na silnejšie úrovne,“ dodal.

Národná banka Slovenska počas pondelka prekvapivo dvakrát zasiahla na devízovom trhu a intervenovala v prospech slovenskej koruny. Podľa riaditeľa oddelenia treasury centrálnej banky Františka Szulényiho je pre centrálnu banku úroveň koruny okolo 44,500 až 44,600 SKK/EUR akceptovateľná a intervenciami chce dať trhu najavo, že vzhľadom na súčasné ekonomické fundamenty nevidí dôvod na oslabovanie meny. Podľa dílera Slovenskej sporiteľne Juraja Zabadala objem pondelkových intervenčných nákupov korún súhrnne predstavoval 40 až 60 mil. eur.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

1. 12. 2020

USD 1,197 0,001
CZK 26,235 0,043
GBP 0,898 0,000
HUF 357,200 2,390
CAD 1,552 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS