ČLÁNOK
Greenspan očakáva výrazné spomalenie ekonomiky USA
13. februára 2001

Šéf americkej centrálnej banky Federal Reserve (Fed) Alan Greenspan povedal, že ekonomika USA bude v tomto roku čeliť výraznému spomaleniu, keďže podniky budú znižovať nepredané zásoby a dôvera spotrebiteľov poklesne. V svojej správe pre bankovú komisiu amerického senátu naďalej nechal otvorenú možnosť ďalšieho zníženia úrokových sadzieb kvôli ekonomickému výhľadu, v ktorom prevláda riziko spomalenia.

Prognózujúc výrazné spomalenie ekonomiky v roku 2001 Greenspan ďalej uviedol, že prechod od silného ekonomického rastu na slabšie hospodárstvo nemusí byť plynulý. „Okrem možnosti negatívneho zvratu v rámci dôvery nevieme určiť, ako ďaleko sa pokročilo v úprave zásob spotrebných trvanlivých tovarov a kapitálového vybavenia podnikov,“ povedal Greenspan. Uviedol ale, že ekonomika sa môže nasmerovať k oživeniu, keď sa zásoby dostanú do súladu s predajom.

Šéf Fedu taktiež povedal, že nedávny pokles cien energie a ďalší očakávaný pokles na trhoch futures by mal stimulovať kúpnu silu a bude „dôležitým faktorom“, podporujúcim oživenie rastu dopytu v nasledujúcich štvrťrokoch. „Hoci spotrebiteľská dôvera klesala, aspoň doteraz, ostáva na úrovni, ktorá bola v minulosti v časoch ekonomického rastu,“ povedal Greenspan.

Urýchlený proces reakcie podnikov na spomaľovanie ekonomiky prinútil Fed agresívnejšie znižovať úrokové sadzby v porovnaní s predchádzajúcimi obdobiami spomaľovania. „Tvorba ekonomickej politiky nemôže, a nemala by, ostať nezmenená pri súčasných významných zmenách rýchlosti ekonomických procesov,“ vysvetlil Greenspan. Federal Reserve znížila úrokové sadzby o pol percentuálneho bodu 3. januára, pričom rovnaký krok uskutočnila aj na nasledujúcom zasadnutí 31. januára. Ďalšie zasadnutie Fedu sa uskutoční 20. marca a očakáva sa, že jeho výsledkom bude opäť redukcia sadzieb.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

27. 9. 2023

USD 1,054 0,007
CZK 24,470 0,059
GBP 0,868 0,002
HUF 390,850 1,970
CAD 1,426 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS