ČLÁNOK
Grécky optimizmus je neopodstatnený, tvrdí Schäuble
21. mája 2015

 Optimizmus gréckej vlády týkajúci sa dohody s veriteľmi nie je podložený rokovaniami. Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble to povedal vo štvrtok s tým, že nemôže vylúčiť, že by sa Grécko mohlo stať insolventné. „Viem z rozhovorov s trojicou inštitúcií, že nie sú tak optimistickí ako sú stanoviská z Atén,“ povedal. V úvode tohto týždňa grécky minister financií Janis Varoufakis uviedol, že Grécko je veľmi blízko k dohode s medzinárodnými veriteľmi, ktorá uvoľní zvyšné prostriedky z programu pomoci. „Myslím, že sme veľmi blízko k dohode… povedzme do týždňa,“ povedal Varoufakis.

Na otázku o tom, či je Grécko bližšie k insolventnosti, Schäuble povedal, že všetko majú v rukách Atény s tým, že nemôže nič vylúčiť. „Dokážem pochopiť špekulácie verejnosti o politických riešeniach. Nie sú však ničím opodstatnené,“ povedal. Veritelia Grécka hovoria, že rokovania s Aténami idú príliš pomaly na to, aby dohoda vznikla v nasledujúcich dňoch.

Grécko bez dohody s veriteľmi Medzinárodnému menovému fondu neuhradí dlžnú čiastku splatnú 5. júna. Uviedol to v stredu hovorca vládnej strany Syriza v gréckom parlamente Nikos Filis. Atény majú fondu budúci mesiac uhradiť niekoľko splátok v celkovej výške 1,5 mld. eur. Krajine, ktorá nemá prístup na dlhopisové trhy, hrozí platobná neschopnosť a s veriteľmi sa preto chce urýchlene dohodnúť na uvoľnení zadržiavanej časti končiaceho úverového programu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

18. 9. 2020

USD 1,183 0,004
CZK 26,727 0,020
GBP 0,913 0,002
HUF 360,780 0,380
CAD 1,560 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS