ČLÁNOK
Grécko sa stalo dvanástym členom eurozóny
1. januára 2001

Grécko sa stalo dvanástou členskou krajinou Európskej menovej únie (EMÚ). „Naša krajina si už zabezpečila podmienky na prijatie eura. Vieme, že naše členstvo v Európskej menovej únii nám zabezpečí väčšiu stabilitu a otvorí nové horizonty,“ povedal v sobotu grécky premiér Kostas Simitis.

Grécko bolo vylúčené z prvej vlny kandidátov na jednotnú európsku menu kvôli nesplneniu konvergenčných kritérií. Analytici sa v tom čase domnievali, že najchudobnejšia krajina Európskej únie (EÚ) bude čeliť ťažkej úlohe. Avšak počas menej ako dvoch rokov Grécko splnilo požiadavky na zníženie miery inflácie a rozpočtového deficitu. O prijatí krajiny do eurozóny sa rozhodlo na júnovom summite EÚ. Obchody začali označovať ceny svojich tovarov v drachmách aj v eurách ešte pred januárovým termínom platným pre veľké firmy a marcovým termínom pre drobných podnikateľov. Bankovky eura sa objavia v januári 2002 a drachma prestane po marci 2001 byť oficiálnou menou. Obchodníci na aténskej burze prerátali svoje transakcie na euro pred novoročným začiatkom obchodovania v stredu.

Grécka centrálna banka v stredu znížila úrokové sadzby na 4,75 %, čím sa priblížila k nízkemu európskemu štandardu. Dvojcifernú mieru inflácie z osemdesiatych rokov sa podarilo zraziť na 4,2 % aj napriek rastu cien ropy a dolára. Parita drachmy voči euru sa ustálila na 340,75 GRD/EUR. Avšak podľa analytikov bude Grécko, ktoré očakáva v nasledujúcich rokoch ekonomický rast na úrovni približne 5 %, čeliť v eurozóne silnej konkurencii. Miera inflácie, rozpočet, mzdová politiky a verejná zadlženosť musia zostať pod silnou kontrolou, pričom je potrebné aby ich dopĺňali štrukturálne reformy ako rýchlejšia privatizácia.

„Prvou a najdôležitejšou výzvou ekonomiky je zvýšiť jej produktivitu a konkurencieschopnosť a to prostredníctvom balíčka štrukturálnych reforiem v mnohých sektoroch,“ povedal šéf gréckej centrálnej banky Lucas Papademos. Grécko musí sprístupniť svoje telekomunikačné a energetické trhy a sprivatizovať štátne spoločnosti ako Olympic Airways a vylepšiť svoj takmer krachujúci systém dôchodkového zabezpečenia, čo bude musieť byť v súlade s oponujúcimi odborovými zväzmi.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

1. 12. 2020

USD 1,197 0,001
CZK 26,235 0,043
GBP 0,898 0,000
HUF 357,200 2,390
CAD 1,552 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS