ČLÁNOK




GPRS na Slovensku: Hodil by sa flatrate!
9. júla 2003

Mohol by, keby to slovenskí mobilní operátori vedeli využiť. Bohužiaľ GPRS, ako aj „modemové“ formy mobilného prístupu na internet sú naďalej neúmerne drahé a dovoliť si ich môžu iba veľké firmy a jednotlivci s vyššími príjmami.

Mobilní operátori ako keby nevideli šancu, ktorá sa im otvára na slovenskom internetovom trhu. Pozitívnych príkladov netreba pritom hľadať v ďalekej Amerike alebo západnej Európe, aj keď je ich tam celkom dosť. Stačí sa pozrieť k západným susedom, napr. na ponuku českého Eurotelu.

GPRS – Čo prináša?

Technológia GPRS poskytuje teoreticky o veľa vyššiu prístupovú rýchlosť ako modemové pripojenia GSM internet, HSCSD alebo klasický dial-up. Teoreticky maximálna rýchlosť GPRS je 171,2 kbps. V praxi je ale oveľa nižšia. Rýchlosť pripojenia závisí najmä na kvalite spojenia, triede kódovania používaného operátorom (CS-1 až 4) a na tom, koľko je prístupných tzv. časových slotov (time slots). Tých je v GSM max. 8 a maximálna úžitková rýchlosť pre každý z nich je 21,4 kbps. Väčšina slotov sa ale zväčša využíva na hlasovú komunikáciu, ktorá ma v GSM vždy prioritu oproti dátovej.

Dôležitým faktorom ovplyvňujúcim rýchlosť pripojenia je taktiež to koľko časových slotov vie obsluhovať zároveň váš mobilný telefón (základom je samozrejme, že musí GPRS technológiu vôbec podporovať). Novšie mobilné telefóny vedia pracovať aspoň so 4 slotmi (konfigurácia „3+1“: 3 time sloty na downlink a jeden na uplink), takže zákazník má k dispozícii teoretickú rýchlosť na prijímanie dát 3 x 13,4 kbps = 40,2 kbps a 13,4 kbps na odosielanie dát. Rýchlosť bohužiaľ nie je garantovaná, keďže technológia GPRS to neumožňuje. Rýchlosti tak môžu kolísať v závislosti od počtu dostupných časových slotov a vyťaženosti GSM okruhu v ktorom sa zákazník nachádza. GPRS nie je teda príliš vhodné na sťahovanie väčšieho množstva dát. Je ale úplne postačujúce na prehľadávanie webstránok a bežnú komunikáciu. Na druhej strane sa cez GPRS pripojíte na internet prakticky všade v dosahu signálu operátora, takže si môžete zobrať váš mobil a notebook alebo PDA na chalupu a mate internet po ruke!

GPRS je spoplatňované podľa prenesených dát (v oboch smeroch) a nie dĺžky pripojenia. Väčší záujem o túto technológiu môže ale priniesť až zavedenie paušálnej tarifikácie, nezávislého na počte prenesených dát, skrátka flatrate. Takýto spôsob tarifikácie našiel svoje uplatnenie najmä v technologicky vyspelých krajinách a v poslednej dobe už aj v susedných Čechách.

V Čechách GPRS flatrate už je

Od 1. apríla GPRS flatrate pod názvom DATA NonStop sprístupnil v Čechách Eurotel. Za pevný mesačný poplatok 1000 Kč (+ 5 % DPH) môže byť zákazník pripojený on-line naozaj nonstop. Neplatí žiadne dodatočné poplatky za prenesené dáta a čas pripojenia. DATA NonStop si môže zriadiť každý zákazník Eurotelu, ktorý využíva paušálne hovorové služby operátora (služba nie je zatiaľ dostupná zákazníkom využívajúcim pre-paid karty). A to bez dodatočných aktiváčných poplatkov.

Český Eurotel používa kódovanie CS-2, pri ktorom každému time slotu odpovedá „úžitková“ rýchlosť 13,4 kbps. Maximálna rýchlosť pripojenia by mala teda dosahovať 53,6/13,4 kbps (pri konfigurácii 4 + 1 TS). V praxi ale rýchlosť pohybuje sa v rozpätí 5 až 10 kbps. Služba ma síce svoje „muchy“, väčšina českých užívateľov si ju ale pochvaľuje.

Viac informácií o GPRS od českého EuroTelu vrátane štatistik a problémov, ktoré sa vyskytli po zavedení služby Data Nonstop nájdete na stránkach Mobil.cz v článkoch: Eurotel razantně vylepšuje GPRS , Eurotel Data Nonstop naostro! a Dlouhodobé zkušenosti s mobilním internetem za paušál

Od mája zlacnil svoje GPRS služby v Čechách aj T-Mobil. Neponúka síce flatrate ale zákazníci, ktorý si objednali službu GPRS Business, môžu do konca júla sťahovať neobmedzene množstvo dát za pevný mesačný poplatok 699 Kč. Po skončení promócii v cene paušálu za GPRS Business budú mat zákazníci započítaných 50 MB dát. Každý ďalší kB ich vyjde na 0,015 Kč.

Zaverom alebo Ako je to na Slovensku

Nuž, ponuka GPRS na Slovensku je českým pomerom dosť vzdialená. V prípade Eurotelu za mesačný paušál 590 Sk (bez DPH) slovensky zákazník získa prístup cez GPRS a 5 MB predplatených dát. Za každý ďalší 1 kB, si treba zaplatiť 0,039 Sk. Takže 10 MB (10 x 1024 kB) nad limit vás vyjde na cca 400 Sk. Spolu s mesačným poplatkom je to nie o moc menej ako je v Čechách mesačný paušál za GPRS flatrate pripojenie.

Konkurenčný Orange ponuka mesačný paušál GPRS za 299 Sk (bez DPH). Každý prenesený 1kB stoji 0,034 Sk, takže 10 MB vychádza stoji cca 350 Sk. V paušálnom poplatku nie je síce žiaden predplatený objem dát, ale Orange je aj tak o niečo lacnejší ako Eurotel (825 Sk za prvých 15 MB prenesených v Orange, 990 Sk u EuroTelu). Každopádne ani jedna z týchto ponúk nemá šancu nalákať na GPRS väčší počet záujemcov.

Čo už k tomu dodať?! Ostáva dúfať, že aj slovenskí mobilní operátori konečne pochopia, že situácia na internetovom trhu im stvára jedinečnú príležitosť ako si získať tých zákazníkov, ktorý sú doteraz odkázaní na dial-up a často pravé kvôli tomuto ponechávajú si pevnú telefónnu linku.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 4. 2024

USD 1,071 0,001
CZK 25,164 0,012
GBP 0,856 0,000
HUF 392,280 0,700
CAD 1,463 0,003

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS