ČLÁNOK
GP preveruje v kauze Devín banky šesť trestných oznámení
18. apríla 2002

Vyšetrovanie Generálnej prokuratúry (GP) v prípade kauzy Devín banky stále nedospelo k žiadnym záverom. Podľa generálneho prokurátora Milana Hanzela sa v súčasnosti preveruje šesť trestných oznámení. Preverovanie podľa jeho slov zatiaľ nedokončila ani finančná polícia, ani vyšetrovatelia krajských úradov.

Národná banka Slovenska podľa jej hovorcu Jána Ondu podala minulý rok dve oznámenia o neobvyklých operáciách na Úrad finančnej polície a na GP, kde navyše podala aj podnet na podozrenie zo spáchania trestnej činnosti. Ako informoval hovorca sekcie vyšetrovania Ministerstva vnútra SR Stanislav Ryban, vyšetrovanie v prípade Devín banky sa zaoberá dvoma trestnými oznámeniami. Prvé je podané na dve osoby a týka sa podozrivého prevodu 700 tis. USD z účtov Devín banky na účet nemenovaného zahraničného bankového domu. Druhé oznámenie súvisí s navyšovaním základného imania v banke.

Poslanci Národnej rady SR v úvode apríla zaviazali guvernéra NBS Mariána Juska, aby dopracoval Správu o opatreniach prijatých v súvislosti s krachom Devín banky, vrátane vyvodenia zodpovednosti voči konkrétnym osobám. Zároveň požiadali generálneho prokurátora Milana Hanzela, aby zabezpečil prešetrenie trestnoprávnej zodpovednosti vedenia NBS v tejto kauze.

Bankový dohľad NBS zaviedol nútenú správu v Devín banke 24. augusta. Dôvodom bola neschopnosť manažmentu zabezpečiť vysporiadanie časti pohľadávky SR voči Ruskej federácii spolu s neschopnosťou akcionárov a manažmentu zabezpečiť zvýšenie základného imania. Pod zavedenie nútenej správy sa priamo podpísali aj pretrvávajúce nezdravé praktiky v Devín banke pri výkone bankových činností a neukončenie súdneho sporu banky so štátom. Za neschopnú vyplácať vklady ju NBS vyhlásila 21. septembra. Sudca Krajského súdu v Bratislave na ňu vyhlásil konkurz 28. septembra.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 6. 2024

USD 1,077 0,004
CZK 24,686 0,020
GBP 0,844 0,002
HUF 395,280 0,650
CAD 1,480 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS