ČLÁNOK
Goodish nevylúčil záujem USS o jednotlivé závody v ČR
4. marca 2002

Pokusy vedenia spoločnosti U.S. Steel Košice (USSK) o rokovanie s predstaviteľmi vlády Českej republiky boli zatiaľ neúspešné. Doteraz totiž nereagovali ani na jednu ich výzvu k stretnutiu, kde by sa venovali predaju hutníckych spoločnosti v ČR. USS avizoval záujem odkúpiť všetky české hutnícke podniky, pretože je to podľa nich výhodnejšie aj pre ČR. Prezident USSK John H. Goodish potvrdil, že v pondelok 25. februára sa v spoločnosti Vítkovice Steel začala due diligence pod vedením firmy Slávia Capital. Následne by 4. marca mali do Vítkovíc prísť na čiastkové hĺbkové kontroly aj predstavitelia USS.

Kúpa vítkovických železiarní americkou spoločnosťou prichádza podľa Goodisha do úvahy iba vtedy, ak kúpia aj Novú Huť. Ak by totiž Novú Huť kúpila indická firma Ispat, surové železo by od nej pravdepodobne nemohli nakupovať. Museli by zo svojej košickej prevádzky dovážať hotové bramy, čím by sa produkcia ocele predražila o 20 až 25 USD na tonu.

USS naďalej uprednostňuje kúpu všetkých oceliarní v ČR. Goodish nevylúčil ani možnosť čiastočných nákupov. Mohlo by ísť napríklad o kombináciu Novej Huti a Vysokých pecí Ostrava alebo samostatného závodu vo Frídku-Místku. USS v súčasnosti zbiera všetky dostupné informácie o českých oceliarenských spoločnostiach a plánuje predložiť ponuku paralelne s ponukou indického Ispatu. Tú možno očakávať do konca marca, kedy im vyprší exkluzivita na due diligence v týchto firmách.

V súvislosti s aktivitami v ČR chcú USS, aby ich košický závod bol základňou európskych aktivít firmy. České spoločnosti by sa mali venovať finalizácii takej produkcie, ktorú košický závod nie je schopný realizovať. Pôjde predovšetkým o výrobu rúr, hrubých platní a tenkých za tepla valcovaných plechov. Do privatizácie českých hutníckych spoločností vstupuje USS v konzorciu viacerých spoločností, medzi ktorými sú americké a české spoločnosti.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS