ČLÁNOK
Globtel možno pôjde na verejný trh cez finančného investora
1. februára 2001

Aj v prípade, že 36-percentný podiel štátom kontrolovaných energetických spoločností v mobilnom operátorovi Globtel, a.s. získa súkromné konzorcium, s ktorým v súčasnosti rokuje výberová komisia, akcie spoločnosti by sa mali objaviť na verejných trhoch. „Je ambíciou každej zdravej spoločnosti umiestniť svoje akcie na kapitálový trh,“ vysvetlil predseda riadiacej komisie na predaj akcií Globtelu Márius Hričovský v rozhovore pre agentúru SITA.

Ako M. Hričovský vysvetlil, záujemca o akcie Globtelu je finančným investorom a nie subjektom z telekomunikačného sektora. „Takíto investori väčšinou nemajú záujem ponechať si akcie na dlhšie obdobie. Samozrejme je to na rozhodnutí akcionára, ako s akciami naloží,“ uviedol M. Hričovský.

Podľa neho rokovania so záujemcom o kúpu stále pokračujú, nie je vylúčená alternatíva predaja akcií formou verejnej ponuky (IPO). V takom prípade by sa najskôr časť akcií musela umiestniť Burze cenných papierov v Bratislave a následne by sa cenné papiere spoločnosti mohli kótovať na londýnskej burze. Situácia na svetových telekomunikačných trhoch pritom naznačuje, že k zlepšeniu cenového vývoja akcií telekomunikačných spoločností v blízkej budúcnosti nedôjde, preto predaj akcií formou IPO je zatiaľ otázny.

Globtel je jeden z dvoch slovenských mobilných operátorov. Jeho majoritným, 64-percentným akcionárom je France Télécom. Zvyšnú časť akcií vlastnia štátom kontrolované energetické spoločnosti. V súčasnosti má viac ako 630 tis. aktívnych zákazníkov. Rok 2000 ukončil Globtel so ziskom pred zdanením, úrokmi a odpismi vo výške 2,72 mld. Sk. Jeho jediným konkurentom je dcérska spoločnosť Slovenských telekomunikácií, a.s., EuroTel Bratislava, a.s.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

17. 5. 2024

USD 1,084 0,002
CZK 24,722 0,013
GBP 0,857 0,002
HUF 387,600 1,420
CAD 1,478 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS