ČLÁNOK
Globtel kúpi 85 % GlobtelNetu
12. decembra 2000

Spoločnosť Globtel, a.s. odkúpi 85-percentný podiel v spoločnosti GlobtelNet, a.s. Rozhodli o tom akcionári spoločnosti Globtel na pondelkovom mimoriadnom valnom zhromaždení spoločnosti. Akcionári jednomyseľne rozhodli o kúpe podielu od spoločnosti France Telecom Participations Belgium S.A. Väčšinovým majiteľom GlobtelNetu sa tak stane spoločnosť Globtel, zvyšných 15 % akcií vlastní Ladislav Rehák. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Globtelu Eva Güttlerová.

Globtel odkúpi akcie GlobtelNetu za ich nominálnu hodnotu. Výška základného imania GlobtelNetu predstavuje v súčasnosti 171 mil. Sk. Spoločnosť vznikla 18. septembra tohto roku a pôvodne vystupovala pod obchodným menom Atelstar, a.s. Od októbra tohto roku prevádzkuje GlobtelNet internetový portál Wanadoo. Akvizíciou GlobtelNetu sa snaží Globtel o previazanie internetových služieb a služieb mobilnej komunikácie. Spojenie je v súlade s pôvodnými predstavami manažmentu spoločnosti. Pôvodne sa totiž uvažovalo, že GlobtelNet bude dcérskou spoločnosťou spoločnosti Globtel.

Wanadoo je obchodná značka pre internetové a portálové aktivity v rámci skupiny France Telecom. Francúzsky gigant je vo svojej domovskej krajine prostredníctvom značky Wanadoo lídrom na trhu poskytovateľov internetových služieb. Podľa prieskumu spoločnosti Taylor Nelson Sofres zaznamenal portál Wanadoo v októbri tohto roka piatu najvyššiu návštevnosť spomedzi slovenských portálov 1,55 mil. videní.

Spoločnosť Globtel, a.s. je jedným z dvoch mobilných operátorov v SR. Jeho majoritným, 64-percentným vlastníkom je France Telecom, zvyšnú časť akcií vlastnia štátom kontrolované energetické spoločnosti, Slovenské elektrárne, Slovenský plynárenský priemysel a tri distribučné elektroenergetické podniky. Podiel týchto spoločností by mal byť na základe rozhodnutia akcionárov predaný prostredníctvom londýnskej a bratislavskej burzy. Vzhľadom na situáciu s technologickými a telekomunikačnými akciami na svetových trhoch však v súčasnosti poradca pre predaj akcií, Credit Suisse First Boston, uvažuje aj o priamom predaji tohto podielu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 5. 2024

USD 1,083 0,003
CZK 24,748 0,066
GBP 0,852 0,003
HUF 388,050 2,620
CAD 1,481 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS