ČLÁNOK
Globtel chce kúpiť 85 % GlobtelNetu
5. decembra 2000

Spoločnosť Globtel, a.s. má záujem o odkúpenie 85-percentného podielu v spoločnosti GlobtelNet, a.s. Akcie spoločnosť odkúpi za ich nominálnu hodnotu. Agentúre SITA to potvrdil člen predstavenstva spoločnosti Globtel Márius Hričovský. Celú transakciu musia ešte odsúhlasiť akcionári Globtelu na mimoriadnom valnom zhromaždení, ktoré sa uskutoční 11. decembra tohto roku. Základné imanie spoločnosti GlobtelNet, ktorý bol založený 18. septembra tohto roku, predstavuje v súčasnosti 171 mil. Sk. Pôvodne spoločnosť vystupovala pod obchodným menom Atelstar, a.s.

Podľa slov M. Hričovského transakcia medzi oboma spoločnosťami je dôkazom záujmu Globtelu o konvergenciu medzi internetovými službami a mobilnou komunikáciou a je v súlade s pôvodnými predstavami manažmentu spoločnosti. Pôvodne sa totiž uvažovalo, že GlobtelNet bude dcérskou spoločnosťou spoločnosti Globtel.

V súčasnosti neexistuje kapitálové prepojenie medzi obidvoma spoločnosťami. Majoritným, 85-percentným vlastníkom GlobtelNetu je francúzska spoločnosť France Telecom, zvyšnú časť akcií vlastní slovenský akcionár Ladislav Rehák, ktorý bol cez spoločnosť Hanco, s.r.o. stopercentným vlastníkom firmy Slovtel. Ten bol až do jari tohto roku 29-percentným akcionárom Globtelu, pokiaľ nedošlo k jeho odkúpeniu spoločnosťou France Telecom, čím táto spoločnosť získala celkovo 64 % základného imania Globtelu. Značku slovenského mobilného operátora využíva GlobtelNet na základe licenčnej zmluvy s Globtelom.

Od októbra tohto roku prevádzkuje GlobtelNet svoj internetový portál Wanadoo. Ide o obchodnú značku pre internetové a portálové aktivity v rámci skupiny France Telecom. France Telecom je vo Francúzsku prostredníctvom značky Wanadoo lídrom na trhu poskytovateľov internetových služieb. Ako uviedla hovorkyňa spoločnosti GlobtelNet Zuzana Andreánska, podľa prieskumu spoločnosti Taylor Nelson Sofres zaznamenal portál Wanadoo v októbri tohto roka návštevnosť 1,55 mil. videní.

Spoločnosť Globtel, a.s. je jedným z dvoch mobilných operátorov v SR. Jeho majoritným, 64-percentným vlastníkom je France Telecom, zvyšnú časť akcií vlastnia štátom kontrolované energetické spoločnosti (Slovenské elektrárne, a.s., Slovenský plynárenský priemysel, š.p., Západoslovenské energetické závody, š.p., Stredoslovenské energetické závody, š.p. a Východoslovenské energetické závody, š.p.). Podiel týchto spoločností by mal byť na základe rozhodnutia akcionárov predaný prostredníctvom londýnskej a bratislavskej burzy. Vzhľadom na situáciu s technologickými a telekomunikačnými akciami na svetových trhoch však v súčasnosti poradca pre predaj akcií – Credit Suisse First Boston, uvažuje aj o priamom predaji tohto podielu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 4. 2024

USD 1,069 0,001
CZK 25,242 0,014
GBP 0,859 0,001
HUF 393,350 0,280
CAD 1,463 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS