ČLÁNOK
Globálne akvizičné aktivity poklesli na trojročné minimum
6. apríla 2001

Počas prvého štvrťroku 2001 sa znížil objem fúzií a akvizícií (M&A) v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka o 62%. Vyjadrené v absolútnych číslach to znamená, že celková hodnota realizovaných obchodných transakcií v rámci M&A dosiahla v prvom kvartáli 2001 úhrnnú hodnotu 455 miliárd dolárov, hoci pred rokom bol tento ukazovateľ na rekordnej úrovni 1 170 miliárd USD. Na tomto negatívnom vývoji sa podľa britského denníka Financial Times najväčšou mierou podieľa prepad akcií telekomunikačných a technologických spoločností a paralelne tiež vysoká miera nestability na finančných trhoch.

Popri globálnych údajoch dodáva FT aj prehľad vo sfére fúzií a akvizícií na európskom kontinente, kde došlo takisto k výraznému poklesu. Vyjadrené v číslach – za prvý kvartál sa realizovali obchodné operácie v hodnote 155,5 miliardy USD, no v prvom štvrťroku 2000 bol tento údaj na hladine 327,9 miliardy USD.

Investiční bankári však poukazujú na to, že údaje za prvý štvrťrok môžu byť skreslené a sú značne relatívne, pretože trh je ochabnutý. Podstatný je však aj časový faktor – svetová a európska „liga“ v oblasti M&A je ohraničená jednotlivými kvartálmi, no obchodné rokovania, transakcie a vplyv regulačných orgánov môže proces fúzií a akvizícií predĺžiť. Ako príklad sa uvádza takmer „hotový“ obchod, v rámci ktorého ponúkol Lloyds TSB 28,9 miliardy USD ako protihodnotu za získanie druhej najväčšej britskej finančnej inštitúcie, ktorá sa zaoberá hypotekárnym bankovníctvom – Abbey National, no celú transakciu momentálne skúmajú regulačné orgány. Časovým faktorom bola limitovaná aj akvizícia Allianzu, ktorý za 20 miliárd dolárov chce získať kontrolu nad Dresdner Bank, no tento obchod sa ešte nemohol premietnuť do prvého kvartálu.

Podstatné však je, že biznis v oblasti M&A potrebuje určitú prestávku, aby sa mohol „nadýchnuť“, skrátka musí počkať, kým sa stabilizujú trhy a až potom bude možné realizovať početné obchody, ktoré sa momentálne iba pripravujú a prerokúvajú.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 6. 2024

USD 1,077 0,004
CZK 24,686 0,020
GBP 0,844 0,002
HUF 395,280 0,650
CAD 1,480 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS