ČLÁNOK
GKI očakáva v Maďarsku spomalenie rastu ekonomiky
5. februára 2001

Inštitút pre ekonomický prieskum GKI vo svojej najnovšej mesačnej správe oznámil, že rast maďarskej ekonomiky by sa mal v tomto roku spomaliť následkom poklesu dopytu na hlavných exportných trhoch Maďarska, avšak rast domácej spotreby a pokles svetových cien energie by mali mať podporný vplyv na vývoj maďarskej ekonomiky. Podľa GKI by mal rast hrubého domáceho produktu (HDP) spomaliť v tomto roku na 5 % z minuloročných odhadovaných 5,5 %.

GKI predpovedá zhoršenie v rámci internej a externej bilancie a očakáva rast obchodného deficitu z minuloročných odhadovaných 4,3 mld. EUR na tohtoročných 4,9 mld. EUR a zvýšenie deficitu na bežnom účte na 2,7 mld. EUR z 2,2 mld. EUR. Na rozdiel od minulého roku, kedy prudký rast cien energie spôsobil výrazné zhoršenie obchodných podmienok, očakáva GKI v tomto roku ich zlepšenie. Avšak rast importu by mal prevýšiť rast exportu, a to kvôli rýchlemu rastu domáceho dopytu. Rast obchodného deficitu by sa mal prejaviť aj na bežnom účte, k čomu nedošlo v minulom roku. GKI očakáva, že prílev externého kapitálu bude v tomto roku rovnaký ako v minulom, pričom apeluje na opatrenia na podporenie prílevu portfóliového kapitálu, pretože v opačnom prípade dôjde v roku 2001 k rastu externého dlhu.

Na vývoj inflácie bude priaznivo pôsobiť pokles svetových cien ropy, posilnenie eura voči doláru a ďalšie zníženie miery postupnej devalvácie forintu na základe režimu „crawling-peg devaluation“. Vplyv vlády prostredníctvom regulovaných cien by mohol oddialiť cenové prírastky. Vzhľadom na tieto skutočnosti očakáva GKI na tento rok pokles priemernej ročnej miery inflácie na 8,5 % z minuloročných 9,8 %.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 5. 2024

USD 1,083 0,003
CZK 24,748 0,066
GBP 0,852 0,003
HUF 388,050 2,620
CAD 1,481 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS