ČLÁNOK
George Soros bojuje o efektívnosť investície v Rusku
6. marca 2001

Mustcom kúpila pred štyrmi rokmi 25 % + 1 akciu spoločnosti Svjazinvest. Svjazinivest má kontrolné balíky akcií 75 telekomuniakčných operátorov, ktorí fungujú na území Ruska. Riaditeľ spoločnosti Soros Fund Managment Frank Seica navrhuje účastníkom konzorcia, aby ho nezlikvidovali 11. augusta tohto roku, ale aby fungovalo ešte ďalších päť rokov. Je zrejmé, že jeho návrh bude mať pozitívnu odozvu medzi ostatnými investormi. Prečo? Ak by členovia konzorcia Mustcom vymenili v auguste tohto roku svoje akcie za akcie samotného Svjazinvestu, ktoré kúpili za 1,875 mld. USD, nemali by žiaden vplyv na reštrukturalizáciu ruského telekomunikačného sektora.

Riaditeľ Soros Fund Managment predpokladá, že do roku 2002 dôjde k fúzii balíkov akcií 75 telekomunikačných operátorov, ktorých akcie patria Svjazinvestu. Balíky akcií sa premenia na podiely v siedmich regionálnych operátoroch. Plán reformy ruského telekomunikačného sektora vypracovalo konzorcium konzultantov Arthur Andersen, Commerzbank, Allen & Overy. Plán predpokladá, že akcie spomínaných siedmich spoločností sa dostanú na medzinárodné kapitálové trhy. Znamené to, že balíky Svjazinvestu v týchto spoločnostiach sa budú zmenšovať. Vďaka tomu sa akcie holdingu Svjazinvest stanú menej príťažlivé pre zahraničných investorov.

Soros koncom minulého roku adresoval ruskej vláde list, v ktorom navrhol aby si zachovala v dcérskych spoločnostiach holdingu „zlaté akcie“. Okrem toho navrhol, aby Mustcom si mohol vymeniť akcie holdingu za akcie dcérskych spoločností, ktoré budú smerovať na medzinárodné kapitálové trhy. Odpoveď dodnes nedostal. Soros má už len jednu možnosť. Musí zachovať štrukktúru Mustcom preto, aby mohol blokovať rozhodnutia o predaji akcií dcérskych spoločností holdingu. Preto sa bude musieť ruská vláda zamyslieť nad tým prečo by nemala vymeniť akcie holdingu za likvidnejšie akcie dcérskych spoločností. Doposiaĺ nie je známy postoj holdingu Interros, ktorý kontroluje Vladimír Potanin. Interros je členom konzorcia Mustcom a kontroluje 2 % Svjazinvestu. Podiel Sorosa odhaduje Potanin na 10 až 12%. Okrem týchto dvoch investorov sú členmi konzorcia veľké investičné fondy. Aby sa necítili poškodené projektom Mustcom, Soros Fund Management navrhuje vydať GDR na 20 až 25 % akcií Mustcomu, ktoré by Deutsche Bank uviedol na Frankfurtskej burze cenných paierov alebo Londýnskej burze burze cenných papierov. To by bola však len neúčinná tableka proti hlavybôľu investorov. Kapitlaizácia Svjazinvestu je v súčasnosti asi 1,7 mld. USD, čo je o 200 mil USD menej ako pri kúpe štvrtinového blokačného podielu v tejto spoločnosti.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 5. 2024

USD 1,084 0,001
CZK 24,736 0,002
GBP 0,852 0,001
HUF 385,180 1,900
CAD 1,487 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS