ČLÁNOK
Gazprom získa 50-percentný podiel v plynárenskom uzle OMV
25. januára 2008

Gazprom získa 50-percentný podiel v plynárenskom uzle OMVStredoeurópsky plynárenský uzol patrí už v súčasnosti medzi tri najväčšie distribučné strediská v kontinentálnej Európe 


 


Spoločnosť Gazprom získa na základe dohody so spoločnosťou OMV 50-percentný podiel v Stredoeurópskom plynárenskom uzle a obe spoločnosti budú rozvíjať spoločné projekty nových kapacít skladovania plynu v Rakúsku a v susedných krajinách. Ako ďalej informovala OMV, táto dohoda nadväzuje na memorandum o porozumení, ktoré spoločnosti podpísali už v máji minulého roku.


Dohoda o spolupráci prehlbuje partnerstvo a garantuje, že Gazprom získa 50-percentný podiel v Stredoeurópskom plynárenskom uzle, dcérskej spoločnosti OMV Gas International. Stredoeurópsky plynárenský uzol patrí už v súčasnosti medzi tri najväčšie distribučné strediská v kontinentálnej Európe. Cieľom je jeho ďalší rozvoj, aby sa stal najväčším strediskom v rámci Európy a zároveň významným miestom pre obchodovanie na medzinárodnom trhu s plynom. Dohoda zahŕňa aj spoločné projekty v oblasti skladovacích kapacít, ktoré zlepšia pozíciu Stredoeurópskeho plynárenského uzla a rozšíria možnosti poskytovania ďalších služieb. Dohoda o spolupráci zvýrazňuje dôležitosť kompresorovej stanice Baumgarten, jedného z najdôležitejších stredísk pre dovoz ruského zemného plynu v Európe. Približne jedna tretina celkového ruského exportu plynu do západnej Európy ide práve cez tento dôležitý uzol.


Stredoeurópsky plynárenský uzol je stopercentnou dcérskou spoločnosťou OMV Gas International a jedným z najvýznamnejších distribučných centier v strednej Európe. Predstavuje medzinárodnú platformu obchodu so zemným plynom pri Baumgartene. V roku 2006 prepravil Stredoeurópsky plynárenský uzol 7,7 mld. metrov kubických zemného plynu, čo je viac ako trojnásobok objemu v predchádzajúcom roku. Táto pozícia sa naďalej zlepšuje a mesačne sa v roku 2007 previedlo viac ako 1,3 mld. metrov kubických zemného plynu.


 


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS