ČLÁNOK
Gazprom v tendri o plynárenstvo ČR spolu s konzorciom
10. októbra 2001

Medzinárodné konzorcium zložené z Gas de France, Snam a Ruhrgasu, ktoré je jedným z hlavných kandidátov v súťaži o plynárenský gigant Transgas, bude avizovaným pripojením ruského

mamuta Gazpromu skôr oslabené, ako posilnené. Podľa analytika poradenskej spoločnosti Conseq Finance Miroslava Zajíčka samotný Gazprom nemal síce šance vôbec žiadne, ale nádeje konzorcia sa týmto krokom

znižujú.

„Vstup Gazpromu možno považovať za účelové spojenectvo, ktoré nemusí mať ďalšie trvanie. Nejde však o žiadne veľké prekvapenie, lebo Ruhrgas je najväčším jednotlivým akcionárom ruskej spoločnosti a vzájomné vzťahy sú pomerne silné,“ uviedol Zajíček.

Hlavným favoritom na kúpu Transgasu a ôsmich distribútorov podľa Zajíčka zostáva druhé konzorcium, ktoré tvoria nemecké firmy RWE a Wintershall. Nedávno začatý proces hĺbkového auditu (due diligence)

nepovažuje analytik Conseq Finance za príliš kľúčový. „Všetci významní hráči na európskom trhu sa medzi sebou viacmenej poznajú,“ dodal Zajíček.

Do ďalšieho kola privatizácie českého plynárenstva postúpili americká firma Duke Energy, nemecký E.ON, taliansky Edison Gas, český Gas Invest a dve konzorciá – konzorcium zahŕňajúce Gaz de France, Ruhrgas a Snam a konzorcium nemeckých firiem Wintershall a RWE. Tender by mali spolu s privatizáciou českej elektroenergetiky ukončiť 14. decembra.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 7. 2024

USD 1,091 0,002
CZK 25,422 0,081
GBP 0,840 0,000
HUF 391,480 0,420
CAD 1,488 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS