ČLÁNOK
Gazprom odkladá výstavbu plynovodu cez Veľké Kapušany
29. januára 2002

Nové vedenie Gazpromu sa rozhodlo revidovať nielen finančnú stratégiu, ale aj zámery spojené s vývozom zemného plynu. Ako vyplýva z materiálov na predstavenstvo spoločnosti, ktoré bude 4. februára tohoto roku, monopol odloží výstavbu plynovodu, ktorý by obchádzal Ukrajinu. Tvrdia to ruské médiá. Pre Slovenský plynárenský priemysel by to znamenalo, že sa nebude zvyšovať objem prepravy zemného plynu cez Slovenské územie.

Minulý rok vo funkcii predsedu predstavenstva Gazprom vymenil Rema Vjachireva bývalý námestník ministra Alexej Miller. Portfólio dlhodobých exportných kontraktov Gazpromu predstavuje v súčasnosti 2,3 triliónov kubických metrov zemného plynu.

Záväzky vyplývajúce z kontaktov na vývoz plynu, by mali stúpnuť z tohtoročných 156,5 mld. kubických metrov zemného plynu na 195,9 metrov kubických v roku 2010. Pre splnenie záväzkov Gazprom bude musieť v budúcnosti postaviť tri ropovody: Severoeurópsky – cez Fínsky záliv a Baltické more do Nemecka, plynovod obchádzajúci Ukrajinu Korbin- Veľké Kapušany, alebo druhú trasu plynovodu Jamal – Európa. Na dopravu plynu plynovodmi sa tento rok Gazprom chystá minúť 82 mld. rubľov (1 USD = 30.55 RUR). V materiáloch na predstavenstvo sa hovorí, že objem exportu spoločnosti do roku 2008 by dosiahnuť 170 miliárd kubických metrov. Pre slnenie týchto exportných záväzkov vystačia prvá trasa plynovodu Jamal – Európa a Belasý prúd a tiež rozšírenie plynovodov na území Ukrajiny, Rumunska, Bulharska kvôli dodávkam do Turecka. Len vďaka prvým plynovodom Gazprom ročne získa o 3 mld. USD viac ako doteraz. Predstavenstvo bude rokovať o tom, že výstavba plynovodu y Korbinu cez Veľké Kapušany obchádzajúci Ukrajinu sa odkladá. „Berúc na vedomie dosiahnuté dohody s Ukrajinou, realizácia daného projektu sa dá preložiť na neskôr,“ navrhuje sa v materiáloch predstavenstvu. Ruské médiá tvrdia, že to nebolo samostatným rozhodnutím Gazpromu. Obchodný atašé Ruska v Poľsku Nikolaj Zachmatov v Poľsku sa v súčasnosti posudzuje vôbec zmysel výstavby tejto spojnice. Poľsko-ruská pracovná skupina pre spoluprácu v plynárenstve bude prepočítavať a posudzovať parametre plynovodu, ktorý je o 40 až 60 kilometrov dlhší oproti pôvodnému plánu.

Aj druhý exportný projekt, druhá trasa plynovodu Jamal – Európa, je otázny a jeho výstavba sa pravdepodobne odloží na deväť rokov. Podľa dokladov na rokovanie predstavenstva, výstavba sa pravdepodobne odloží na deväť rokov. Podľa materiálov na rokovanie sa dá predpokladať, že Gazprom preferuje Severoeurópsky plynovod. Je to napriek tomu, že podľa predpokladov Gazpromu, výstavba tohoto plynovodu bude stáť 10 mld. USD a bude trvať šesť rokov. Jeden z manažérov Gazpromu to vysvetľuje tým, že tento plynovod je najspoľahlivejší z hľadiska tranzitu. Na tom, aby sa postavil tento plynovod majú záujem spoločnosti Ruhrgas, Wintershall a Gasuni a sú pripravená Gazpromu pomôcť. Materiály pripravené na predstavenstvo spoločnosti konštatujú, že kvôli riziku liberalizácie plynárenstva by mal Gazprom vyvárať pri nových projektoch medzinárodné konzorciá.

Export ruského plynu sa v minulom roku znížil o 1,6% a predstavoval 126,9 mil. kubických metrov plynu. Gazprom aj tak získal najväčšie tržby za celý čas vlastnej existencie – 14,5 ml. USD. Podľa predbežných údajov sa export plynu do západnej Európy znížil o 3,9% a predstavoval 86,7 mld. m3 plynu. Export plynu z Ruska do krajín strednej a východnej Európy sa v minulom roku zväčšil o 4,1% na 40,2 mld. m3 a do krajín bývalého ZSSR znížil o 8,3% na 39,8 mld. m3.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS