ČLÁNOK
Gazprom bude musieť najprv nájsť financie
20. marca 2002

Ruskému koncernu Gazprom chýbajú financie na to, aby mohol spolu s francúzskym Gaz de France a nemeckým Ruhrgas vstúpiť do Slovenského plynárenského priemyslu (SPP). Podľa denníka Handelsblatt tak dochádza v privatizácii slovenského plynárenského koncernu k zvratu. V prípade, že Európska únia transakciu schváli, ponesú náklady investície vo výške 2,7 mld. USD len Francúzi a Nemci, Rusi budú totiž musieť na získanie svojho podielu najprv nájsť financie.

I keď sa Ruhrgas dostáva na hranicu svojich investičných možností, šéf koncernu so sídlom v Essene Burckhard Bergmann zostáva pokojný, keď pred slávnostným podpisom najväčšej zahraničnej transakcie svojho podniku povedal, „Ruhrgas a Gaz de France najprv sami prevezmú po polovici zo 49-percentného balíka SPP a zaplatia zaň celkovo 2,7 mld. USD.“ Oba plynárenské koncerny si podelia aj štyri miesta, ktoré im prislúchajú v sedemčlennom predstavenstve SPP. Gazprom ako tretí partner v konzorciu sa do SPP nanominuje až po tom, ako si „v pokoji“ zabezpečí financovanie. Partneri poskytli Gazpromu podľa denníka Handelsblatt dosť času a mienia ruský podnik zahrnúť do rozhodovacieho procesu.

Ako dodáva Handelsblatt, podmienky nie sú až také tolerantné. „V horizonte dvoch rokov musia byť financie na stole,“ povedal šéf dcérskej firmy Gazpromu Gazexport Oleg Sienko. Otvorená zostáva preto otázka, či zdržanie sa Gazpromu súvisí s vyšetrovaním dodávateľských kontraktov Gazpromu Európskou komisiou. Komisár EÚ pre otázky hospodárskej súťaže Monti už nariadil preskúmanie dodávok Gazpromu pre zákazníkov v Európskej únii. Bergmann i slovenská vláda však dúfajú, že komisia odsúhlasí transakciu do troch mesiacov od jej podpisu.

Handelsblatt opäť poukázal aj na potenciálne konflikty Ruhrgasu s konkurenčným nemeckým koncernom RWE, ktorý ovládol v závere 2001 český Transgas. Bergmann nechcel v pondelok „maľovať na stenu žiadne scenáre konfliktov“. Spolupráca s RWE je podľa neho možná, závisieť však bude od podmienok. Odborníci už teraz tvrdia, že Ruhrgas spolu s Gazpromom budú môcť tieto podmienky čoskoro sami diktovať.

Kto predpokladá, že Ruhrgas bude svoju expanziu v strednej a východnej Európe ďalej aktívne presadzovať, bude podľa Handelsblattu sklamaný. Podľa Bergmanna sa totiž po akvizícii podielu v SPP dostáva nemecký koncern na hranicu svojich investičných možností.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 6. 2024

USD 1,072 0,003
CZK 24,898 0,012
GBP 0,845 0,001
HUF 397,390 1,050
CAD 1,470 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS