ČLÁNOK
Gaz de France pripravená investovať do Nafty 4 mld. Sk
6. apríla 1999

Plynárenská spoločnosť Gaz de France je pripravená investovať do spoločnosti Nafta Gbely zhruba 4 mld. Sk. Uviedol to minulý týždeň počas svojho pracovného stretnutia s ministerkou financií SR Brigitou Schmögnerovou francúzsky minister zahraničného obchodu Jacques Dondoux. Za ďalšiu potenciálnu investíciu francúzskych firiem na Slovensku označil záujem France Telecom byť pri vstupe zahraničného investora do Slovenských telekomunikácií, ktorý vláda ohlásila na tento rok. Francúzsky minister pripomenul B. Schmögnerovej aj záujem Francúzska o výstavbu bratislavského metra, pričom francúzska strana ponúka podľa neho odklad splátok za úver poskytnutý na jeho výstavbu o 18 mesiacov. Ministerka svojho francúzskeho kolegu informovala, že vláda nemá zdroje na poskytnutie dotácií na výstavbu metra a nebude poskytovať ani záruky za zahraničný úver na jeho výstavbu. Tlačovú agentúru SITA o tom informoval hovorca ministerky Peter Švec.
Minister J. Dondoux vyzval slovenskú vládu, aby urýchlila reformu bankového systému, čo označil za podmienku pre výraznejší vstup zahraničných investícií do SR. Ministerka financií načrtla predstavy vlády o finančnej reštrukturalizácii a privatizácii najväčších slovenských bánk, ktoré sú pod kontrolou štátu. Francúzski investori budú podľa nej vítaní aj v medzinárodnom tendri na privatizáciu Investičnej a rozvojovej banky, čo je otázka niekoľkých mesiacov. J. Dondoux podotkol, že francúzski investori by uvítali viac informácií o pripravovaných privatizačných projektoch.
Počas dnešného stretnutia ministri hovorili aj o integračných snahách Slovenska do Európskej únie. Podľa francúzskeho ministra obchodu Slovensko sa stane členom únie skôr, než si to slovenský kabinet myslí. Z tohto dôvodu je podľa neho potrebné slovenské hospodárstvo na túto zmenu podmienok pripravovať už teraz. Ako uviedol, politické podmienky na preradenie Slovenska do prvej skupiny uchádzačov o členstvo v únii boli po posledných parlamentných voľbách splnené. Členské štáty únie pozitívne prijali aj cieľ novej vlády znížiť deficit všeobecnej vlády v roku 1999 na úroveň 2 % hrubého domáceho produktu. Podľa francúzskeho ministra môže preto Slovensko počas tohtoročného summitu únie v Helsinkách počítať s plnou podporou Paríža pri integračných snahách SR.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 5. 2024

USD 1,085 0,002
CZK 24,738 0,010
GBP 0,852 0,000
HUF 387,080 0,970
CAD 1,483 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS