ČLÁNOK
Gaz de France je pripravená kúpit dalšie akcie SPP
10. apríla 2003

V prípade zmeny zákona o velkej privatizácii je francúzska spolocnost Gaz de France v konzorciu s nemeckým Ruhrgasom pripravená kúpit dalšie akcie Slovenského plynárenského priemyslu (SPP). „Doprivatizácia strategických podnikov závisí od politického rozhodnutia. Pozorujeme situáciu a cakáme na prípadný predaj dalších akcií SPP, ktoré sú v súcasnosti vo vlastníctve štátu,“ uviedol pre novinárov clen predstavenstva SPP za Gaz de France Phillipe Boucly.

Ruská spolocnost Gazprom, tretí clen konzorcia, ktoré zvítazilo v tendri na predaj 49 % akcií SPP, v súcasnosti optimalizuje svoje financie. Gazprom má dvojrocnú opciu na kúpu tretiny zo 49 % akcií SPP, platnost opcie by sa však podla Bouclyho mohla predlžit. „Myslíme si, že je velmi výhodná štruktúra medzinárodného konzorcia s Gazpromom, ktorý produkuje zemný plyn. V Európe je dostatok zemného plynu, ale málo producentov,“ uviedol Boucly.

Medzinárodné konzorcium má preferencné právo na kúpu dalšieho podielu v SPP v prípade doprivatizácie. V prípade záujmu konkurencných spolocností o dalšie akcie SPP je konzorcium pripravené im konkurovat. Podla Bouclyho by cena za majoritný podiel v SPP mala byt vyššia v porovnaní s cenou za 49 % akcií, kedže konzorcium už prinieslo do SPP pridanú hodnotu. Podla Bouclyho Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBRD) by mohla v prípade doprivatizácie SPP zohrat urcitú úlohu.

Strategickí investori v SPP považujú kúpu 49 % akcií SPP za významnú investíciu a ich zámerom je byt súcastou tranzitného systému Ruskej federácie do Európy. Konzorcium ocakáva od transformácie SPP zvýšenie efektívnosti spolocnosti, bezpecnost a spolahlivost dodávok, ako aj rozšírenie produktov a služieb spolocnosti.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

30. 9. 2020

USD 1,171 0,001
CZK 27,233 0,085
GBP 0,912 0,003
HUF 365,530 0,170
CAD 1,568 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS