ČLÁNOK




Francúzsko vyjadruje pesimizmus ohľadne začiatku nového kola obchodných rokovaní
10. septembra 2001

Francúzsky minister obchodu Francois Huwaert varoval, že úsilie začať nové kolo globálnych obchodných rokovaní už na sklonku tohto roka zlyhá a navrhuje toto rozhodnutie odložiť až na rok 2002.

Experti tvrdia, že aj tento výrok vyjadruje nervozitu Francúzska z možnosti, že sa o štarte nového kola rozhodne na novembrovej ministerskej schôdzke Svetovej obchodnej organizácie – WTO v Dohe.

Na ďalšiu liberalizáciu svetového obchodu kladie dôraz najmä európsky obchodný komisár Pascal Lamy a americký obchodný zástupca Robert Zoellick, hoci nemá vo všetkých detailoch pripravovanej agendy jednoznačnú podporu Kongresu.

Francúzsky prezident Jacques Chirac nemieni otvoriť otázku liberalizácie obchodu s poľnohospodárskymi produktami pred májovými voľbami v krajine (v roku 2002), pretože nechce „rozhnevať“ francúzskych farmárov.

Premiér Lionel Jospin sa snaží odkladom začiatku nového kola obchodných rokovaní utíšiť antiglobalistických aktivistov a viac podporuje diskusiu o takzvanej Tobinovej dani, ktorá sa vzťahuje na medzinárodné finančné (menové) transakcie.

Minister obchodu Francois Huwaert na sklonku uplynulého týždňa pred svojimi kolegami z krajín Európskej únie síce nedeklaroval otvorenú opozíciu voči novému kolu obchodných rokovaní, uviedol však, že sa veľa nezmenilo od obdobia, kedy členovia WTO zlyhali v snahe dohodnúť sa na rokovacej agende v Seattli v decembri 1999 a na tento istý, alebo podobný vývoj sa musí pripraviť aj EÚ v Dohe.

Huwaert ďalej dodal, že v Dohe nemožno postupovať podľa modelu „všetko alebo nič“, pretože ak sa bude opakovať situácia zo Seattlu, mohlo by dôjsť k poškodeniu európskych záujmov.

Francúzsky minister preto navrhol „prechodné riešenie“, ktoré by umožnilo začiatok nového kola v „priaznivejších podmienkach“.

Tento pesimistický tón ostro kontrastuje s optimizmom, ktorý prezentuje Európska komisia. Jej predstavitelia veľmi frekventovane tvrdia, že medzinárodný konsenzus ohľadne nového kola je stále viac časovo bližší a vecne reálnejší. Obchodný komisár Pascal Lamy odmietol úvahy o akomkoľvek núdzovom pláne v prípade, že rozhovory v Dohe skolabujú.

Avšak nie všetky členské štáty WTO sú nadšené stanoviskami EÚ k poľnohospodárskej problematike a ďalšími požiadavkami v súvislosti s pravidlami obchodu a životným prostredím. Niektorí diplomati tvrdia, že ak sa pozícia Európskej únie v týchto otázkach nezmení, sotva dôjde v Dohe k dohode.

Sporné je najmä to, či má byť súčasťou agendy nového kola obchodných rokovaní záväzok, že sa postupne vylúči export vládou dotovaných poľnohospodárskych produktov. EÚ v tejto záležitosti iba konštatuje, že je „pripravená redukovať dotácie farmárom, ktoré deformujú obchod a zároveň zvýši prístup na vlastný potravinový trh…“

EÚ takisto verí, že Spojené štáty akceptujú požiadavku, aby sa súčasťou agendy stali otázky hospodárskej súťaže a antidumpingová politika, čo však vyvoláva silný odpor v americkom Kongrese.

Zdá sa, že sporných bodov je dosť veľa, a preto nemožno úplne odmietnuť francúzsky pesimizmus, i keď má značne pragmatické (predvolebné) pozadie.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 10. 2024

USD 1,080 0,003
CZK 25,230 0,005
GBP 0,832 0,001
HUF 402,930 1,100
CAD 1,492 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS