ČLÁNOK
Francúzsko odkladá privatizáciu spoločnosti Gaz de France
16. apríla 2001

Francúzska vládna koalícia pod vedením Socialistickej strany pozastavila plán čiastočnej privatizácie štátom kontrolovanej plynárenskej spoločnosti Gaz de France. Návrh legislatívy upravujúcej liberalizáciu distribúcie plynu vláda do Národného zhromaždenia nepredloží pred začiatkom letných parlamentných prázdnin. „Plán nebol zamietnutý, nie je však zahrnutý do rokovacieho plánu parlamentu,“ uviedol úrad francúzskeho ministra pre parlamentné záležitosti Jeana-Jacka Queyranne.

Rozhodnutie vlády vyvolalo mediálne špekulácie, že vláda socialistického premiéra Lionela Jospina sa chystá úplne upustiť od privatizácie štátneho monopolu, aby sa pred parlamentnými a prezidentskými voľbami v roku 2002 nestala terčom kritiky oponentov z vnútra koalície a ubrala vietor z plachiet odborom a extrémnej ľavici. Podľa nedeľného vydania denníka Le Monde bol plán privatizácie zamietnutý kvôli nesúhlasu vo vnútri samotnej Socialistickej strany, a teda nie kvôli menším koaličným partnerom, ktorými sú Komunistická strana a Zelení.

Francúzska ľavicová vláda sa pôvodne chystala predložiť návrh transformácie štátneho podniku Gaz de France na akciovú spoločnosť v rámci júnového zasadania Národného zhromaždenia. Podobne mali byť predložené aj návrhy na zosúladenie francúzskej legislatívy s európskymi direktívami o plynárenskom trhu.

Do francúzskej plynárenskej spoločnosti mali podľa vládneho plánu kapitálovo vstúpiť štátna elektrárenská spoločnosť Electricité de France, belgicko-francúzska petrochemická skupina TotalFinaElf a nórsky ropný a plynárenský gigant Statoil. Vláda naďalej tvrdí, že je predčasné hovoriť o definitívnom odložení projektu, pričom príslušné legislatívne úpravy by sa mali dostať na prerokovanie do parlamentu v septembri.

Francúzsko a Nemecko presadili na marcovom summite Európskej únie odloženie termínu ukončenia procesu liberalizácie energetického sektora na rok 2005. V oboch krajinách sú v roku 2002 parlamentné voľby.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS