ČLÁNOK




France Telecom chce získať finančné zdroje z predaja 15% akcií Orange
30. januára 2001

Detaily verejného úpisu akcií spoločnosti Orange sa očakávajú v priebehu tohto týždňa, no analytici už teraz hovoria o perspektíve celkovej kvalitatívnej zmeny vo finančnej situácii telekomunikačných spoločností, a osobitne operátorov mobilných sietí. France Telecom chce získať finančné zdroje z predaja 15% akcií Orange, no i tak jej rozhodnutie o verejnom úpise akcií bude s najväčšou pravdepodobnosťou udávať smer aj pre ďalších operátorov mobilných sietí, ktorí vynaložili obrovské prostriedky v rámci udeľovania licencií na poskytovanie služieb tretej generácie.

Treba však dodať, že očakávaná transakcia France Telecom-Orange mierne pribrzdila pozitívne nálady investorov vo vzťahu k obligáciám telekomunikačných spoločností.

Už pred niekoľkými dňami ich avizoval významný britský i európsky subjekt – British Telecommunications, ktorý v oficiálnom vyhlásení uviedol, že tieto obligácie budú na trhu značne atraktívne.

Nasvedčuje tomu aj emisia v librách denominovaných dlhopisov BT, ktorá má dosiahnuť hodnotu 10 miliárd EUR/9,4 miliardy USD/.

Podľa Barclays Capital investori potrebujú vidieť fakt, že telekomunikačné spoločnosti sa začínajú intenzívnejšie presadzovať na trhu s cennými papiermi.

Tento vývoj je do značnej miery nevyhnutný, pretože telekomunikačné spoločnosti vynaložili počas uplynulého roka 100 miliárd EUR na financovanie 3G-licencií. K tejto položke treba ešte pripočítať náklady na budovanie infraštruktúry a nemalé finančné vypätie pri získavaní nových klientov, čo nebolo možné zvládnuť bez úverovej pomoci bánk.

Udržanie špičkového ratingu telekomunikačných spoločností dnes závisí od toho, ako dokážu znášať spomínané úverové zaťaženie.

British Telecommunications, Deutsche Telekom, France Telecom a španielska Telefónica musia svoj dlh voči bankám postupne redukovať. V opačnom prípade sa dostanú do ratingovej kategórie BBB, ktorú už má holandský KPN – ten totiž dosiaľ nedokázal nájsť spôsob, ako sa s kreditnou záťažou vyrovnať.

Predbežné prognózy hovoria o tom, že ak bude verejný úpis akcií spoločnosti Orange úspešný, potom sa dopyt po telekomunikačných službách, osobitne vo sfére 3G, ďalej zvýši.

Európski operátori mobilných sietí očakávajú, že počas tohto roka emitujú dlhopisy s dlhodobou splatnosťou v celkovom objeme 40 miliárd EUR.

BT, Telecom Italia a France Telecom svorne konštatujú, že chcú z týchto finančných operácií vyťažiť prinajmenšom po 5 miliárd EUR.

V tejto súvislosti pripravuje Telecom Italia už v priebehu februára „strategické rokovanie“, v rámci ktorého sa má dohodnúť ďalší postup ohľadne emisie nových dlhopisov.

Isté úsporné opatrenia sa pripravujú aj v ďalšej oblasti – operátori mobilných sietí chcú pri poskytovaní služieb tretej generácie spájať svoje sily, aby ušetrili plánované náklady.

Prvý krok v tomto smere je evidentný v rámci UMTS-licencií vo Švédsku.

Tam už došlo k dohode medzi Europolitanom/jeho majoritným vlastníkom je britský Vodafone/ a Hi3G, v pozadí ktorého je Hutchison Whampoa. Obidva subjekty chcú vybudovať a udržať si 70% 3G-infraštruktúry, čím znížia náklady rádovo o miliardy švédskych korún.

Len na ilustráciu uveďme, že Hi3G musí v rámci licenčného konania zaplatiť 36 miliárd švédskych korún, no podobne ako Europolitan plánuje ušetriť až 40% investičných zdrojov na budovanie infraštruktúry práve tým, že spojí svoje sily so svojím partnerom na švédskom trhu.

Bude to tiež znamenať, že nižšia kapitálová angažovanosť pri budovaní 3G-sietí sa premietne aj do nižších poplatkov, ktoré budú platiť klienti.

Podobný štýl spolupráce si už zadefinovali aj NetCom AB a Telia, najväčší švédsky mobilný operátor, ktorý sa v decembri minulého roka sám nedokázal presadiť pri získaní licencie na vlastnom trhu.

Táto forma spolupráce vytvára tlak na Orange, ktorý bude musieť znášať náklady na budovanie nových 3G-sietí, ako aj na marketingovo-reklamné kampane pri získavaní nových odberateľov služieb tretej generácie.

Orange sa teda dostal na švédskom teritóriu do pozície, kedy bude musieť znášať nemalé komparatívne nevýhody, vrátane finančných.

Jedným z východísk je už spomínaný verejný úpis akcií, ktorý však má pre perspektívu telekomunikačných firiem a operátorov mobilných sietí aj globálnejší rozmer.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

10. 12. 2024

USD 1,053 0,004
CZK 25,098 0,005
GBP 0,826 0,002
HUF 411,150 0,100
CAD 1,491 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS