ČLÁNOK
FOV pravdepodobne nebude žiadať o mimoriadne odvody bánk
3. septembra 2001

Fond ochrany vkladov (FOV), v súvislosti s možným vyplácaním náhrad za nedostupné vklady v Devín banke, pravdepodobne nebude žiadať o mimoriadne odvody bánk. Uviedol pre agentúru SITA predseda prezídia FOV Milan Horváth.

V súčasnosti nie je podľa neho možné povedať, ako bude fond postupovať. Rozhodnutiu o získaní prostriedkov na výplatu za nedostupné vklady musí predchádzať najskôr vyhlásenie Národnej banky Slovenska (NBS) o neschopnosti Devín banky vyplácať vklady. Na základe tohto rozhodnutia bude prezídium FOV uvažovať o alternatívach získavania prostriedkov. Predseda FOV, ktorý predkladá materiály do prezídia FOV, bude uprednostňovať získanie prostriedkov prostredníctvom úveru od NBS. Nepredpokladá tiež, že by fond rozhodol o mimoriadnych odvodoch komerčných bánk, ktoré by dodatočne navyše musela schváliť aj NBS.

Splácanie úveru FOV by malo v budúcnosti pozitívne ovplyvniť zvýšenie pravidelného príspevku komerčných bánk. Pripravovaná novela zákona o ochrane vkladov ráta s rozšírením jeho hornej hranice z 0,3 % na 1 % bankových vkladov. Splácanie úveru FOV by mali ovplyvniť aj príjmy plynúce zo speňažovania konkurzných podstát skrachovaných bánk. Tie sú však podľa Horvátha zatiaľ na nulovej úrovni.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,261 0,003
GBP 0,843 0,001
HUF 390,900 1,170
CAD 1,494 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS