ČLÁNOK
Fondy reagovali na zlú situáciu na svetových trhoch
2. mája 2002

Pod oslabenie otvorených podielových fondov členov Asociácie správcovských spoločností (ASS) sa uplynulý týždeň podpísala zlá situácia na svetových finančných trhoch. Napriek tomu, že analytici ešte pred niekoľkými týždňami predpovedali stabilizáciu na finančných trhoch a oživenie svetovej ekonomiky v druhom polroku, situácia na svetových trhoch je čoraz horšia. Najvyššie znehodnotenie zaznamenal medzi otvorenými fondmi členov asociácie internetový fond od KBC Equity Fund vo výške 13,66 %. Vyplýva to z údajov zverejnených ASS.

„Najväčším sklamaním investorov nie sú ani tak zverejnené negatívne hospodárske výsledky spoločností za prvý štvrťrok, ako skôr pesimisticky ladené vyhlásenia manažérov najväčších spoločností o očakávanom vývoji,“ uviedol Branislav Habán z Istro Asset Management (Istro AM). Na svetové trhy pritom nepriaznivo vplýva aj rastúca cena zlata a oslabovanie amerického dolára. Negatívna nálada investorov sa podľa Habána prejavila aj uplynulý piatok, keď akciové trhy poklesli na tohoročné minimá i napriek tomu, že zverejnený rast amerického hrubého domáceho produktu prekonal očakávania na úrovni 5 % a dosiahol 5,8 %.

Len jeden akciový fond členov ASS dosiahol uplynulý týždeň mierny zisk. Fond Japan od J&T Asset Management zhodnotil svoje podiely o 0,31 %. Najväčšie znehodnotenie zaznamenali fondy spravované KBC Equity Fund, keď internetový fond oslabil o 13,66 %, biotechnologický o 9,49 % a technologický fond zaznamenal 9,28-percentnú stratu. O vyše 8 % znehodnotil svoje podiely aj Globálny technologický fond správcovskej spoločnosti Istro AM.

Nepriaznivá situácia na svetových trhoch sa výraznejšie neodzrkadlila na výsledkoch dlhopisových fondov. S miernymi stratami skončili len štyri fondy. Najmenej sa pritom darilo výnosovému fondu Euro Government Bond od Capital Investu, ktorý oslabil o 4,61 %. Najlepšie výsledky vykázali Dolárový dlhopisový a Euro dlhopisový fond od Tatra Asset Managementu, ktoré zhodnotili svoje podiely 1,11 % resp. o 1,26 %.

Medzi zmiešanými fondmi posilnila len tretina fondov a najviac sa darilo Vyváženému rastovému fondu od VÚB Asset Managementu s 0,49-percentným ziskom. Znehodnotenie o 3,81 % zaznamenal Zahraničný rastový fond správcovskej spoločnosti Amslico AIG Funds a 2,85-percentnú stratu evidoval fond Tresor spoločnosti Veritas SG.

Zo strešných fondov posilnil svoje podiely len konzervatívny fond Master Fund ČSOB spoločnosti KBC Master Fund. Všetky ostatné fondy členov ASS ukončili týždeň so stratami. Najvyššie znehodnotenie pritom evidovali fondy Volksbanken-KAG, keď fond Moder Times skončil s oslabením o 5,49 % a fondy Amerikan Selection a Quartett „Sicherheit“ zaznamenali takmer 5-percentné oslabenie.

Všetkým fondom peňažného trhu sa podarilo posilniť. Najviac sa pritom darilo Korunovému peňažnému fondu od Sporo Asset Management, ktorý zhodnotil svoje podiely o 0,17 %.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 6. 2024

USD 1,072 0,003
CZK 24,898 0,012
GBP 0,845 0,001
HUF 397,390 1,050
CAD 1,470 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS