ČLÁNOK
Fond sa kvôli úveru nechystá osloviť priamo EBOR
5. februára 2001

V prípade, že Fond národného majetku (FNM) bude musieť získať prostriedky na splatenie dlhopisov úverom, vyhlási štandardné výberové konanie. Podľa jeho hovorkyne Tatjany Lesajovej teda neosloví priamo Európsku banku pre obnovu a rozvoj (EBOR), ktorá potvrdila záujem o akvizíciu podielu v spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel (SPP) do výšky 150 mil. EUR.

Ako jednu z troch možných foriem realizácie tejto transakcie banka uviedla poskytnutie úveru FNM, zaručeného akciami SPP. „O takomto postupe, rovnako ako o alternatívnej možnosti predaja podielu v SPP banke pred jeho privatizáciou a o jeho odpredaji strategickému investorovi, musí rozhodnúť slovenská vláda,“ povedala hovorkyňa fondu.

EBOR preferuje podľa piatkového vyjadrenia riaditeľa banky pre ČR a SR participáciu v procese privatizácie SPP, a to buď v predpokladom resp. oddialenom termíne. Ako informovala T. Lesajová, banka zatiaľ FNM oficiálne neoslovila. Jeho reakcia bude závisieť aj od tempa získavania zdrojov z celkového procesu privatizácie. Najrýchlejší a najlacnejší variant získania prostriedkov na vyplatenie časti splatných dlhopisov FNM v objeme približne 30 mld. Sk musí podľa hovorkyne fondu vybrať vláda.

Ak EBOR prevezme podiel v SPP, pravdepodobne sa bude ako tradične snažiť ukončiť investíciu o približne päť rokov. Banka potvrdila predloženie ponuky štátu na kúpu podielu v SPP buď pred alebo počas samotnej privatizácie. Minister hospodárstva Ľubomír Harach nechcel rokovania s EBOR v súčasnosti komentovať s tým, že sú v iba v začiatočnej fáze. „V súčasnosti prebiehajú konzultačné rokovania medzi oboma stranami,“ informoval.

Koncom minuloročného decembra vybrala slovenská vláda za poradcu pre predaj SPP spoločnosť Credit Suisse First Boston. Aj názor poradcu na ponuku EBOR považuje T. Lesajová za dôležitý.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

1. 12. 2023

USD 1,088 0,006
CZK 24,331 0,039
GBP 0,860 0,003
HUF 379,700 1,050
CAD 1,474 0,013

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS