ČLÁNOK
Fond požiadal vládu o pomoc pri riešení situácie v SLKB
23. augusta 2002

Fond národného majetku SR (FNM) požiadal vládu o pomoc pri riešení situácie v spoločnosti Slovenské lodenice Komárno, a.s., Bratislava (SLKB). „Fond naliehavo požiadal vládu, aby sa zaoberala žiadosťou o štátnu záruku za úver pre nové lodenice,“ povedala pre agentúru SITA hovorkyňa FNM Tatjana Lesajová. V rámci predloženého materiálu fond informoval vládu aj o zámere zvýšiť základné imanie SLKB.

„Dúfame, že sa vláda bude naším podnetom zaoberať v čo najkratšom čase, aby FNM mohol zabezpečiť bezproblémový chod lodeníc a zároveň dosiahnuť stabilizovanú situáciu v oblasti zamestnanosti minimálne na najbližší rok,“ povedala Lesajová. Prezídium fondu schválilo navýšenie základného imania SLKB o 80 mil. Sk v utorok tento týždeň. Podľa prezidenta fondu Jozefa Kojdu však navýšeniu základného imania SLKB musí predchádzať schválenie štátnej záruky za úver, ktorý by lodenice použili na výrobu ďalších štyroch lodí. Úver by mala poskytnúť Eximbanka. Poskytnutím štátnej záruky by sa mal ešte zaoberať Úverový a záručný výbor vlády a fond podľa Kojdových slov napäto očakáva aj stanovisko Úradu pre štátnu pomoc. Zabezpečenie úveru a tým aj výroby by podľa Kojdu umožnilo aj zopakovanie tendra na predaj lodeníc.

SLKB vznikli ako vnučka FNM v záujme záchrany komárňanských lodeníc. Nové lodenice rozbehli výrobu v marci minulého roka. Na „staré“ komárňanské lodenice – SLK, vyhlásil Krajský súd v Bratislave koncom marca minulého roku konkurz. Základné imanie SLKB je 1 mil. Sk.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 5. 2024

USD 1,085 0,002
CZK 24,738 0,010
GBP 0,852 0,000
HUF 387,080 0,970
CAD 1,483 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS