ČLÁNOK
Fond obnovy zatiaľ podľa Mikloša nerealizovateľný
19. marca 2001

Myšlienka fondu obnovy, ktorého zriadenie navrhuje Združenie priemyselných zväzov SR (ZPZ), je zatiaľ nerealizovateľná. Verejné zdroje, ktoré by na tento účel mali byť vynaložené, by bolo podľa vicepremiéra vlády pre ekonomiku Ivana Mikloša efektívnejšie použiť na zvýšenie priechodnosti konkurzných súdov. „Zvýhodňovanie len istých veriteľov by viedlo k nerovnoprávnemu postaveniu ostatných,“ povedal po zasadaní Hospodárskej rady vlády SR o materiáli Hospodárska a priemyselná politika SR, ktorý vypracovalo ZPZ.

Združenie navrhuje vytvoriť fond, do ktorého by sa koncentrovali kapacity krachujúcich podnikov nakúpené za štátne prostriedky v konkurzoch. Majetok fondu by bol následne ponúknutý zahraničným investorom. Podľa prezidenta ZPZ Jozefa Uhríka spolupracuje zväz na myšlienke fondu s rezortom hospodárstva.

Podpredseda vlády súhlasí, že je potrebné zvýšiť výkon konkurzného ako aj všeobecného práva v SR. Niekoľko tisíc konkurzov zabezpečuje v súčasnosti len 18 konkurzných sudcov. „Zvýšeniu kapacity konkurzných súdov prispeje aj spoločný projekt so Svetovou bankou zabezpečený prostriedkami v objeme 400 tis. USD,“ informoval Ivan Mikloš.

Vicepremiér celkovo ocenil materiál vypracovaný zväzom, pretože podľa neho s výnimkou fondu obnovy nenavrhuje selektívne prístupy. Hospodárska rada vlády ho zobrala na vedomie a odporučila zohľadniť slovenskému kabinetu


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 5. 2024

USD 1,088 0,004
CZK 24,655 0,078
GBP 0,851 0,000
HUF 382,780 1,920
CAD 1,482 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS