ČLÁNOK
Fond dostal nový návrh zmluvy o prevode akcionárskych práv SPP
10. augusta 2001

Fond národného majetku (FNM) SR dostal návrh zmluvy o prevode akcionárskych práv v akciovej spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel (SPP), ktorý vypracovalo Ministerstvo hospodárstva (MH) SR. Podľa informácií agentúry SITA návrh obsahuje len dva body a je výrazne odlišný od pôvodnej zmluvy navrhovanej fondom.

Ako k návrhu pre agentúru SITA povedala hovorkyňa FNM Tatjana Lesajová, vzhľadom na úplne odlišné znenie musia dodaný materiál posúdiť právnici fondu. Podľa nej je predčasné odhadovať, ako dlho bude posudzovanie trvať. „Ak bude návrh MH po právnej stránke akceptovateľný, budeme sa snažiť o prevedenie akcionárskych práv čo najskôr,“ dodala hovorkyňa FNM. Fond, ktorý je 100-percentným akcionárom SPP, mal pôvodne zmluvu o prevode svojich akcionárskych práv v plynárenskom podniku podpísať s MH do konca júla. Na margo nedodržania termínu T. Lesajová povedala, že podpis zdržalo dlhé posúdenie pôvodného a vypracovanie nového návrhu ministerstvom hospodárstva. Pôvodný návrh zmluvy doteraz sekcia právnych služieb MH konzultovala s právnickou kanceláriou. Zástupca rezortu už podľa D. Hlavatej vykonáva v SPP časť akcionárskych právomocí.

Akciová spoločnosť SPP, ktorá vznikla transformáciou bývalého štátneho podniku s rovnakým názvom, pôsobí od 1. júla. Nepeňažný vklad do SPP predstavoval 63,76 mld. Sk, z čoho 11,5 mld. Sk pripadlo na rezervný fond a na základné imanie 52,29 mld. Sk. Proces transformácie štátneho podniku SPP na a.s. súvisí s plánmi sprivatizovať 49 % akcií tejto spoločnosti. Celý 49-percentný podiel sa bude predávať v medzinárodnej súťaži. Na základe odporúčania privatizačného poradcu Credit Suisse First Boston o tom rozhodla slovenská vláda. Medzinárodnú súťaž na predaj podielu v SPP strategickému investorovi by mali vyhlásiť v najbližších týždňoch. Celý predaj chce vláda uzavrieť do konca roka.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 7. 2024

USD 1,091 0,002
CZK 25,422 0,081
GBP 0,840 0,000
HUF 391,480 0,420
CAD 1,488 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS