ČLÁNOK
Fond chce zmeniť svoju politiku v oblasti poskytovania úverov
12. júna 2001

Medzinárodný menový fond (MMF) hľadá nové spôsoby, ako obmedziť podmienky, ktoré spája s poskytovaním svojich úverov. Snaží sa tak poskytnúť krajinám, ktoré tieto úvery získajú, viac slobody pri rozhodovaní o vlastnej ekonomickej politike. MMF chce zredukovať niektoré podmienky, ktoré sa viažu na jeho úvery.

Námestník riaditeľa MMF Shigemitsu Sugisaki na tlačovej konferencii v pondelok oznámil, že MMF je presvedčený, že existuje dostatočný priestor na obmedzenie podmienenosti úverov. Podmienenosť sa však nedá úplne odstrániť. Snaha fondu o reformu je reakciou na kritiku, ktorá sa týka jeho prílišného zasahovania do politiky krajín, ktorým poskytol svoju pomoc. Zmena sa týka podstaty kritiky odporcov MMF, podľa ktorých je fond len prostriedkom pre ovládanie chudobných štátov bohatými. Na základe nového rozhodnutia MMF by mali chudobnejšie krajiny získať väčší rozsah možností pre riadenie vlastnej ekonomickej obnovy.

Riaditeľ pre tvorbu politiky MMF Jack Boorman informoval, že po fóre v Berlíne by mali nasledovať konferencie v Tokiu a Londýne. MMF prijíma návrhy a pripomienky od akademických zdrojov, mimovládnych organizácií a ostatných zdrojov prostredníctvom internetu. Boorman ďalej uviedol, že všetky komentáre zbierajú a rozdeľujú podľa tematiky. Rozhovory o podmienenosti úverov MMF by mali pokračovať v júli a septembri, zatiaľ je ťažké predpovedať, aký bude ich výsledok. Boorman tvrdí, že téma je veľmi komplexná a existuje na ňu viacero pohľadov. Ak chce totiž MMF prostredníctvom svojich úverov pomôcť krajine v stabilizácii, prirodzene ho zaujíma aj jej ekonomická štruktúra.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 6. 2024

USD 1,077 0,004
CZK 24,686 0,020
GBP 0,844 0,002
HUF 395,280 0,650
CAD 1,480 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS