ČLÁNOK
“ Fond by mal podľa DS ešte zvážiť vydanie „“nových““ dlhopisov
2. novembra 2000

Fond národného majetku SR (FNM) by mal ešte zvážiť vydanie „nových“ dlhopisov, pretože inak sa skončí možnosť hľadania alternatív pre umorovanie dlhopisov v budúcom roku inými spôsobmi, ako výplatou v hotovosti. Povedal to podpredseda Demokratickej strany (DS) a exprezident prezídia FNM Ľudo Kaník. Vzhľadom na absenciu iných alternatív sa bude výplata dlhopisov fondu s najväčšou pravdepodobnosťou realizovať v prevažnej miere až v druhej polovici budúceho roka, čo ešte viac zvýši inflačné tlaky.

Ako Kaník upozornil, dva mesiace pred splatnosťou týchto cenných papierov FNM stále nemá dostatočné prostriedky na ich výplatu. Jedným z dôvodov je aj to, že fond napriek jeho nesúhlasu poslednou novelou zákona o veľkej privatizácii prišiel o príjmy z privatizácie strategických podnikov. Tempo privatizácie navyše zatiaľ nedokázalo vytvoriť dostatok prostriedkov na splatenie dlhopisov a aj doteraz získané zdroje sa používajú na iné účely podľa predstáv rezortov. FNM nenakupoval dlhopisy podľa podpredsedu DS preto, že nemal dostatok prostriedkov a všetky jednania o pôžičkách stroskotali na tom, že bez štátnych záruk si fond požičať nedokázal. Keďže dlhopisy pred splatnosťou nenakupovali ani banky so štátnou účasťou, najväčšími vlastníkmi dlhopisov sú podľa Kaníka pravdepodobne veľké zahraničné banky.

Ponuky akcií z portfólia FNM by sa mali realizovať predovšetkým transparentne. Ponuka 3 % akcií Slovnaftu však nemá podľa Ľ. Kaníka veľkú šancu na úspech, keďže budú ponúknuté za dvojnásobne vyššiu cenu, aká je v súčasnosti na trhu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 1. 2021

USD 1,210 0,003
CZK 26,125 0,036
GBP 0,886 0,005
HUF 357,380 1,140
CAD 1,538 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS