ČLÁNOK
FNM získal štátnu záruku za úver vo výške 150 mil. EUR
14. februára 2001

Vláda schválila štátnu záruku za úver pre Fond národného majetku SR (FNM) vo výške 150 mil. EUR. Prostriedky by mal fond použiť na splatenie svojich záväzkov a záväzkov štátu z minulosti. Informovala o tom ministerka pre správu a privatizáciu národného majetku Mária Machová.

Fond by mal čerpať úver od Credit Suisse a prostriedky by mali byť použité prevažne na výplatu dlhopisov FNM. Podľa hovorkyne FNM Tatjany Lesajovej však fond nevylučuje použitie časti prostriedkov aj na splatenie repoobchodov. Na zabezpečenie výplaty dlhopisov by fond mal zatiaľ neurčeným spôsob použiť aj akcie Slovenského plynárenského priemyslu, š.p. (SPP). Podľa prezidenta FNM Jozefa Kojdu musí mať fond predrokovanú aj možnosť úveru zaručeného akciami SPP pre prípad, že by sa prostriedky z privatizácie podniku nepodarilo získať do konca roka. Podľa ministerky Machovej by sa výplata dlhopisov FNM mala začať v marci. Ďalšie prostriedky na tento účel vláda vyčlenila aj z výnosov z privatizácie Slovenskej sporiteľne, a to vo výške 4,174 mld. Sk.

Jozef Kojda sa vyjadril aj k neúspešnému tendru na predaj majetkového podielu FNM v Banke Slovakia konzorciu Českej poisťovne a slovenskej firmy Hanco. Podľa jeho slov tender stroskotal na rôznych právnych výkladoch návrhu, a nie na cene ponúkanej konzorciom. Na základe aktualizovaných údajov FNM pripraví nové podklady pre ďalší tender, ktorý by sa mal uskutočniť v máji alebo v júni tohto roka.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

3. 10. 2023

USD 1,047 0,006
CZK 24,494 0,034
GBP 0,868 0,001
HUF 386,730 1,870
CAD 1,437 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS