ČLÁNOK
FNM si chce v SPP ponechať kontrolné právomoci
4. septembra 2001

Fond národného majetku (FNM) je rozhodnutý ponechať si v Slovenskom plynárenskom priemysle, a.s. (SPP) určité kontrolné právomoci. Ako pre agentúru SITA povedala hovorkyňa fondu Tatjana Lesajová, FNM zároveň nechce obmedzovať Ministerstvo hospodárstva (MH) pri výkone akcionárskych práv v SPP. Prezident FNM Jozef Kojda a minister hospodárstva Ľubomír Harach by mali o zmluve o prevode akcionárskych práv v SPP znova rokovať tento týždeň.

FNM pripisuje konečnej podobe zmluvy veľký význam. Lesajová je presvedčená, že sa obe strany dohodnú už čoskoro. MH chce vykonávať akcionárske práva v SPP bez akýchkoľvek obmedzení. Umožniť to má podľa rezortu zmluva, ktorú navrhol v súlade s ustanoveniami zákona o veľkej privatizácii. Spor sa tak môže dostať až na rokovanie vlády.

Fond, ktorý je 100-percentným akcionárom SPP, mal zmluvu o prevode svojich akcionárskych práv v plynárenskom podniku podpísať s MH do konca júla. Akciová spoločnosť SPP, ktorá vznikla transformáciou bývalého štátneho podniku s rovnakým názvom, pôsobí od 1. júla. Proces transformácie štátneho podniku SPP na a.s. súvisí s plánmi sprivatizovať 49 % akcií tejto spoločnosti. Medzinárodná súťaž na predaj podielu v SPP strategickému investorovi bola vyhlásená koncom minulého týždňa. Budúceho investora, či konzorcium investorov by mala vláda vyberať koncom roka.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,261 0,003
GBP 0,843 0,001
HUF 390,900 1,170
CAD 1,494 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS