ČLÁNOK
FNM schválil transakčné dokumenty k predaju 49 % akcií plynární
18. marca 2002

Výkonný výbor a Prezídium Fondu národného majetku (FNM) SR v piatok na mimoriadnom rokovaní schválili transakčné dokumenty týkajúce sa predaja 49 % akcií Slovenského plynárenského priemyslu, a.s., (SPP) z portfólia FNM. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa fondu Tatjana Lesajová. Privatizačná zmluva medzi slovenskou vládou a predstaviteľmi konzorcia Gazprom, Gaz de France a Ruhrgas by sa mala podpísať v pondelok 18. marca v bratislavskom Primaciálnom paláci. Vládu bude zastupovať minister hospodárstva Ľubomír Harach.

Predaj plynární za 2,7 mld. USD vo štvrtok na mimoriadnom zasadnutí schválila vláda. Z 18 členov za toto privatizačné rozhodnutie hlasovalo 17, proti návrhu sa postavil len šéf SDĽ Pavel Koncoš. Najneskôr osem dní po podpise zmluvy prevedie konzorcium na účet štátu 10 % ceny, teda 13 mld. Sk. Následne transakciu začnú preverovať okrem slovenského protimonopolného úradu aj protimonopolné úrady krajín pôvodu investorov. Definitívne uzatvorenie procedúr a celej transakcie sa očakáva do dvoch mesiacov. Tri dni pred tým by konzorcium malo previesť na účet štátu zvyšných 90 % ceny.

Najväčší privatizačný projekt v histórii Slovenska sa začal už pred dvoma rokmi, privatizačný tender vláda vyhlásila v lete minulého roka. Od začiatku celý proces sprevádzali radikálne nezhody v názoroch medzi opozíciou a koalíciou, ale aj medzi jednotlivými koaličnými partnermi. Tie sa vyostrili najmä v posledných dvoch mesiacoch pred konečným termínom na podanie záväzných ponúk investormi, ktorý bol stanovený na 28. februára. Samotnou vládou proces neotriasol natoľko, aby bola ohrozená jej existencia. Názorové rozdiely vládnych strán však pretrvávali až do samotného rozhodnutia vlády. Najväčšie výhrady k privatizácii mali predstavitelia ľavičiarov, ktorí kritizovali najmä nízku cenu. Podľa ich názoru mala vláda vyjednať cenu medzi 170 až 200 mld. Sk.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS