ČLÁNOK
FNM odsúhlasil Deloitte & Touche ako poradcu pre privatizáciu Slovenskej poisťovne
2. mája 2001

Prezídium Fondu národného majetku (FNM) odsúhlasilo ako víťaza tendra na privatizačného poradcu Slovenskej poisťovne, a.s. spoločnosť Deloitte & Touche. Tlačovú agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa fondu Tatjana Lesajová.

O post privatizačného poradcu najväčšej slovenskej poisťovne prejavilo pôvodne záujem šesť uchádzačov. Podmienkami účasti v tendri boli znalosti v oblasti finančného sektora so zameraním na oblasť poisťovníctva, skúsenosti s privatizačným procesom, sprostredkovaním predaja a znalosti v oblasti investičného bankovníctva.

Členmi Riadiacej komisie pre privatizáciu poisťovne sú okrem predstaviteľov Ministerstva financií (MF) SR aj zástupcovia FNM a Ministerstva pre správu a privatizáciu národného majetku SR.

Privatizácia SP by sa mala uskutočniť súbežne s demonopolizáciou zákonného poistenia motorových vozidiel. Štát na predaj ponúkne 78,54-percentný balík akcií, ktoré v súčasnosti vlastní prostredníctvom MF (57,14 %) a FNM (21,4 %).

V Obchodnom registri je však zatiaľ stále aktuálny starý zápis pred navýšením základného imania o 2 mld. Sk v roku 1999. Podľa neho je majoritným akcionárom poisťovne FNM s podielom 50,55 %. Zápis v registri donedávna blokovalo súdne rozhodnutie z dôvodu sporu MF a spoločnosti Penta Group trvajúceho od roku 1999. Penta Group, ktorá v tom čase vlastnila prostredníctvom spoločnosti B-Consult 9,9 % akcií, napadla rozhodnutie valného zhromaždenia o navýšení základného imania. Dôvodom sporu bolo znemožnenie navyšovania základného imania drobným akcionárom.

V polovici apríla MF a Penta Group podpísali memorandum o porozumení. Na základe neho Penta Group ukončí súdne spory s ministerstvom a menšinoví akcionári poisťovne budú môcť zvýšiť jej základné imanie o ďalších 630 mil. Sk. Penta Group sa zároveň zaviazala, že ak strategický investor prejaví záujem o väčší podiel, ako vlastní štát, odpredá mu aj svoje akcie.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 9. 2020

USD 1,169 0,005
CZK 26,965 0,042
GBP 0,919 0,001
HUF 365,010 2,960
CAD 1,559 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS