ČLÁNOK
FNM odporúča predať 16 % akcií VSŽ firme U.S. Steel
11. júna 2002

Fond národného majetku SR (FNM) odporúča predať svoj 16-percentný balík akcií VSŽ firme United States Steel Corporation (USSC). Podľa fondu táto možnosť dáva reálnu záruku záujmu veľkého akcionára VSŽ na ďalšom rozvoji podnikov v skupine VSŽ a dlhodobej obchodnej spolupráci s U.S.Steel Košice, s.r.o. (USSK). Vyplýva to z analýzy možných spôsobov nakladania s podielom FNM vo VSŽ, o ktorej by po pondelňajšej Porade ekonomických ministrov mala rokovať aj vláda.

Za ďalšie pozitívum fond považuje to, že po zvýšení podielu USSC vo VSŽ zo súčasných 25,54 % na 41 % by tento akcionár aj za podpory ďalších podielnikov mohol prijímať také rozhodnutia na valnom zhromaždení, ktoré budú vychádzať z transakčných dokumentov vo veci „odškodnenia akcionárov“ z príjmov zo splatenej pohľadávky USSK. Ďalšou výhodou by mala byť krátkosť spôsobu takéhoto riešenia. Ako sa ďalej uvádza v zverejnenom materiáli, navrhnutá cena 160 Sk zodpovedá 16,46-percentnej majetkovej účasti po znížení základného imania. Za 2 708 116 akcií VSŽ by fond zinkasoval 433 298 560 Sk.

Za nevýhodu predaja akcií prostredníctvom kapitálového trhu, ktorý je ďalšou alternatívou nakladania s podielom FNM vo VSŽ, fond považuje nedostatočnú záruku transparentnosti a vygenerovania najlepšej ceny. Ako dôvod sú uvedené doterajšie skúsenosti s fungovaním slovenského kapitálového trhu. Výberové konanie fond považuje za nevýhodné z dôvodov jeho časovej náročnosti a nemožnosti zaviazať kupujúceho záväzkom ďalšieho rozvoja spoločnosti, prípadne zamestnanosti v regióne východného Slovenska. Ďalšia možnosť, ponechanie akcií vo svojom portfóliu, by podľa FNM neprinieslo žiadne výhody, pretože podľa analýzy sa neočakáva výplata dividend.

Prezident FNM Jozef Kojda v máji potvrdil, že o akcie z portfólia fondu má záujem aj druhá veľká akcionárska skupina vo VSŽ. Tou je konzorcium finančných skupín Penta Group, J&T a Istrokapitál. Podľa Kojdu je však pre fond jedným z rozhodujúcich kritérií cena. Prezident FNM ďalej povedal, že fond má záujem akcie predať, pretože nemá dôvod ich ďalej držať vo svojom portfóliu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS