ČLÁNOK
FNM obišiel podľa primátora Králika ostatných akcionárov Banky Slovakia
20. decembra 2001

Fond národného majetku SR (FNM) pri predaji svojho väčšinového balíka akcií v Banke Slovakia, a.s. obišiel minoritných akcionárov. Vyhlásil to v Banskej Bystrici primátor mesta Ján Králik. „Špekulácie, ktoré sprevádzajú tento predaj, poškodzujú ďalších vlastníkov banky,“ dodal. Uviedol, že FNM zvyšných akcionárov ani len neinformoval o svojom zámere predať akcie. Mesto od pôvodného zámeru predať svoj 6,9-percentný podiel spolu s podielom FNM ustúpilo a bolo nútené ponúknuť ich samostatne.

Predaj akcií z portfólia FNM sa podľa primátora posunul do špekulatívnej úrovne a o banku sa zaujímajú subjekty bez bankovej licencie a bankového krytia, čo znižuje cenu akcií zvyšných akcionárov. V prípade FNM a mesta pritom podľa neho ide o verejné financie, preto by sa prístup zainteresovaných strán k predaju mal zmeniť.

Rozpočet mesta na rok 2002 počíta s odpredajom akcií v nominálnej hodnote, čo predstavuje približne 52,2 mil. Sk. Králik označil niekdajšiu investíciu mesta do akcií Banky Slovakia za dobrú, teraz ju však poškodzujú spomínané špekulácie. Mestu investícia vyniesla asi 3 mil. Sk na dividendách, ktoré použilo na splácanie úveru z banky. Ako dodal, mesto, ktoré je akcionárom banky, má vyššie renomé a rating, ktorý môže využiť vo finančných transakciách.

O majoritný 60,07-percentný podiel štátu v Banke Slovakia prejavilo záujem šesť subjektov. Medzi potenciálnymi investormi do banky je J&T Finance Group, a.s., ako aj člen tejto skupiny česká J&T Banka a tiež Slávia Capital, o.c.p. Záujem o kúpu najmenšej slovenskej banky má aj Poštová banka a rakúska Meinl Bank. Posledným uchádzačom je podľa informácií agentúry SITA bližšie neurčená americká investičná skupina. Po udelení súhlasu Národnej banky Slovenska s vykonaním due diligence a súhlasu FNM s poskytnutím informačného memoranda si budú môcť záujemcovia memorandum vyzdvihnúť a vykonať hĺbkový audit.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 2. 2024

USD 1,081 0,001
CZK 25,380 0,049
GBP 0,856 0,000
HUF 387,980 0,300
CAD 1,462 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS