ČLÁNOK
FNM je sklamaný z rozhodnutia NBS v prípade Banky Slovakia
22. júla 2002

Fond národného majetku SR (FNM) akceptuje rozhodnutie centrálnej banky, v ktorom zamietla povolenie vykonať hĺbkový audit ďalším trom uchádzačom v Banke Slovakia, a.s (BS). Podľa hovorkyne fondu Tatjany Lesajovej je však takýmto krokom sklamaný, pretože dôvodom predĺženia tretieho kola tendra na predaj viac ako 60-percentného podielu v banke bolo práve zvýšenie konkurenčného prostredia, ktoré by zvýšilo tlak na kvalitu ponúk a výšku kúpnej ceny. V hre však stále zostáva iba jeden kandidát, rakúska Meinl Bank, ktorá ako jediná získala od Národnej banky Slovenska (NBS) povolenie vykonať audit.

Centrálnej banke ešte zostáva posúdiť žiadosť BS o poskytnutie dôverných informácií poslednému potenciálnemu investorovi – českej firme Gutmann Praha. Konanie v tomto prípade NBS pozastavila bez udania dôvodu. FNM bude podľa Lesajovej pokračovať v tendri aj v prípade, že by NBS nepovolila audit aj tejto spoločnosti a vyzve Meinl Bank na predloženie záväznej ponuky. Termín ukončenia celého predaja podľa jej slov v súčasnosti závisí predovšetkým od rozhodnutia centrálnej banky.

Tender na predaj majority v BS je už tretí v poradí. V riadnom termíne sa do neho prihlásilo šesť záujemcov, ktorými boli Meinl Bank, J&T Finance Group, J&T Bank, Slavia Capital v konzorciu s investičnou bankou Euram, Poštová banka a americká investičná skupina, ktorou údajne mala byť Winged Keel Group. NBS však umožnila vykonať due diligence iba Meinl Bank. FNM v záujme zvýšenia konkurencie predĺžil tender a v dodatočnej lehote prijal ďalšie štyri predbežné ponuky. Spoločnostiam Eco-Invest, Ružomberok, Fora-Bank so sídlom v Ruskej federácii a Slavii Capital v konzorciu s Doprastavom však NBS v stredu odmietla vydať povolenie na získanie informácií chránených bankovým tajomstvom. Rozhodovanie v prípade spoločnosti Gutmann Praha pozastavila.

Majoritným akcionárom Banky Slovakia s podielom 60,07 % na základnom imaní je FNM. Ďalšími vlastníkmi banky sú Slovenská poisťovňa, a.s. s 26,4-percentným podielom, Slovenská sporiteľňa, a.s. so 6,3 % a mesto Banská Bystrica, ktoré vlastní 6,9 % akcií. Snahou mesta je odpredať svoj podiel rovnakému záujemcovi, ktorý odkúpi majoritný balík akcií banky od FNM.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 6. 2024

USD 1,077 0,004
CZK 24,686 0,020
GBP 0,844 0,002
HUF 395,280 0,650
CAD 1,480 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS