ČLÁNOK
FNM by mal podľa Haracha akceptovať návrhy orgánov SPP
6. júna 2001

Minister hospodárstva Ľubomír Harach predpokladá, že Fond národného majetku SR (FNM) odsúhlasí návrhy jeho rezortu na členov predstavenstva a dozornej rady novovytváranej akciovej spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel (SPP). Predstavenstvo budúcej SPP, a.s. bude mať sedem členov, dozorná rada dvanásť. Ministerstvo hospodárstva SR (MH) odporúča za prvého predsedu dozornej rady prezidenta FNM Jozefa Kojdu. Minister Harach predpokladá, že fond bude s jeho rezortom konzultovať aj obsadenie postu predsedu predstavenstva SPP, a.s. Po založení akciovej spoločnosti totiž prevedie FNM akcionárske práva na MH.

Nejasnosti okolo bytu terajšieho generálneho riaditeľa SPP Pavla Kinčeša na Štefánikovej ulici v Bratislave považuje Harach za postačujúce na jeho nenominovanie do vedenia budúcej akciovej spoločnosti. Najvyšší kontrolný úrad, ktorý prípad preveruje, prisľúbil ministrovi v tejto veci čiastkové výsledky do týždňa. Aj minister hospodárstva nariadil odboru kontroly svojho rezortu, aby v tejto veci konal. „Pokiaľ by kontroly ukázali, že sa P. Kinčeš nedopustil niečoho, z čoho by vyplývali sankcie, nie je vylúčené, že sa v budúcnosti nemôže uchádzať o post v SPP,“ povedal. Harach zdôraznil, že sa nezúčastnil žiadnych politických rokovaní o nomináciách do orgánov SPP, a.s. Minister odmietol bližšie komentovať, prečo medzi kandidátmi nie je doterajší predseda dozornej rady Ladislav Krajňák.

Ministerstvo hospodárstva (MH) navrhlo za členov predstavenstva novovytváranej akciovej spoločnosti SPP Jána Kaspera, Pavla Janočka, Dušana Terema, Libora Brišku, Juraja Horvátha, Miroslava Lapuníka a Dušana Randušku. Za členov dozornej rady MH navrhuje Petra Brňa, Jána Sabola, Ondreja Studenca, Martu Tomčíkovú, Vladimíra Tvarošku, Zoltána Néveryho a Pavla Hrica.

Transformácia štátneho podniku SPP na a.s. súvisí s plánmi sprivatizovať 49 % akcií tejto spoločnosti. Porada ekonomických ministrov v pondelok odporučila vláde, aby schválila predaj celého tohto podielu strategickému investorovi v medzinárodnej súťaži. Ustanovujúce valné zhromaždenie SPP, a.s. by sa malo uskutočniť do konca tohto týždňa.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 9. 2020

USD 1,174 0,005
CZK 27,007 0,027
GBP 0,917 0,001
HUF 362,050 1,030
CAD 1,563 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS