ČLÁNOK
FNM aj MSPNM čakajú na stanovisko vlády k analýze predaja akcií
21. júna 2002

Fond národného majetku SR (FNM) aj Ministerstvo pre správu a privatizáciu národného majetku SR (MSPNM) čakajú na stanovisko vlády k analýze možných spôsobov predaja 16-percentného balíka akcií z portfólia FNM. Schválením materiálu v predloženej podobe by vláda zároveň vyjadrila súhlas s predajom tohto podielu firme United States Steel Corporation (USSC) pri cene 160 Sk za kus. Podľa vicepremiéra pre ekonomiku Ivana Mikloša vláda rozhodnutie v tomto prípade odložila, pretože rokovania o predaji vrátane ceny pokračujú, hovorcovia ministerstva privatizácie aj fondu však účasť na aktuálnych rokovaniach popierajú.

„FNM predložil odporúčanie ohľadom akcií VSŽ z jeho portfólia a čaká na stanovisko vlády. Navýšenie ceny by sme samozrejme privítali,“ povedala pre agentúru SITA hovorkyňa fondu Tatjana Lesajová. Podľa nej sa však fond na aktuálnych rokovaniach s U.S. Steelom nezúčastňuje. V tomto procese nie je podľa stanoviska hovorcu MSPNM Róberta Mervu zainteresované ani jeho ministerstvo. Ako pre však pre agentúru SITA povedal poradca vicepremiéra pre ekonomiku Karol Zimmer, rokovaním o akciách VSŽ boli už na počiatku poverené práve tieto dve inštitúcie. Podrobnosti o súčasných rokovaniach ale špecifikovať nevedel.

Zastupujúci hovorca košického U.S. Steelu (USSK) Ján Bača agentúre SITA potvrdil, že firma má naďalej ochotu rokovať o predaji akcií. Bača deklaroval dlhodobý záujem USSK o akcie VSŽ, pričom podnik chce byť podobne ako v hutníckej časti pôvodného komplexu VSŽ strategickým investorom. To so sebou podľa neho prináša ochotu v budúcnosti vyrábať, zamestnávať a investovať do spoločností v portfóliu VSŽ.

O akcie z portfólia fondu pôvodne prejavila záujem aj druhá veľká akcionárska skupina vo VSŽ, konzorcium finančných skupín Penta Group, J&T a Istrokapitál. Ako však vo štvrtok agentúre SITA povedal hovorca J&T Maroš Sýkora, v tejto chvíli pri súčasných podmienkach a súčasnej situácii konzorcium o tento podiel záujem nemá. „To však neznamená definitívnu stratu záujmu o kúpu týchto akcií v budúcnosti,“ dodal Sýkora.

Ako sa uvádza v predloženom materiáli, za pozitívum predaja akcií VSŽ zo svojho portfólia firme USSC považuje FNM to, že po zvýšení podielu USSC vo VSŽ zo súčasných 25,54 % na 41 % by tento akcionár aj za podpory ďalších podielnikov mohol prijímať také rozhodnutia na valnom zhromaždení, aké budú vychádzať z transakčných dokumentov vo veci „odškodnenia akcionárov“ z príjmov zo splatenej pohľadávky USSK. Ďalšou výhodou by mala byť krátkosť spôsobu takéhoto riešenia. Podľa fondu navrhnutá cena 160 Sk zodpovedá 16,46-percentnej majetkovej účasti FNM po znížení základného imania. Za 2 708 116 akcií VSŽ by fond zinkasoval 433 298 560 Sk.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS