ČLÁNOK
FNM a MH sa dohodli na prevode akcionárskych práv v SPP
3. októbra 2001

Predstaviteľom Fondu národného majetku SR (FNM) a Ministerstva hospodárstva (MH) SR sa v uplynulých dňoch podarilo nájsť konsenzus týkajúci sa zmluvy o prevode akcionárskych práv v Slovenskom plynárenskom priemysle (SPP). „V súčasnosti fond pripravuje kompromisné znenie zmluvy, v ktorej sú zapracované pripomienky oboch strán,“ povedala pre agentúru SITA hovorkyňa FNM Tatjana Lesajová.

„Akcionárske práva sa vykonávajú najmä prostredníctvom orgánov akciovej spoločnosti, členov ktorých nominovalo ministerstvo hospodárstva,“ povedal k rokovaniam o znení zmluvy prezident FNM Jozef Kojda. Podľa neho teda dlhšie rokovania o znení zmluvy nepredstavujú prekážku pri reálnom výkone práv a nebrzdia ani rozbehnutý proces privatizácie SPP. Fond si však chce podľa Kojdu pri výkone akcionárskych práv v SPP zachovať určité právo veta, čo odôvodnil zodpovednosťou za hodnotu akcií plynárenského podniku.

Akciová spoločnosť SPP, ktorá vznikla transformáciou bývalého štátneho podniku s rovnakým názvom, pôsobí od 1. júla. Fond, ktorý je 100-percentným akcionárom SPP, mal zmluvu o prevode svojich akcionárskych práv v plynárenskom podniku podpísať s MH do konca júla. Proces transformácie štátneho podniku SPP na a.s. súvisí s plánmi sprivatizovať 49 % akcií tejto spoločnosti. Medzinárodnú súťaž na predaj podielu v SPP strategickému investorovi vyhlásili koncom augusta.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,261 0,003
GBP 0,843 0,001
HUF 390,900 1,170
CAD 1,494 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS