ČLÁNOK
Firmy v eurozóne nie sú dostatočne pripravené na novú menu
29. mája 2001

Európska federácia auditorov – FEA vo svojej správe, ktorú predložila v Bruseli, konštatuje, že 25-30% firiem v eurozóne je nepripravených na prechod z národných mien na euro, čo môže byť vážnym problémom pre ich obchodné aktivity. FEA ďalej dodáva, že najmä malé a stredné spoločnosti neovládajú základné fakty, ktoré sa týkajú zavedenia eura od 1. januára 2002. Dodajme, že od tohto dátumu sa dostane do obehu 15 miliárd eurobankoviek a 50 miliárd euromincí. Ešte podstatnejšie však je, že firmy v eurozóne neuskutočnili nevyhnutné zmeny v softvérovej oblasti, v účtovnom systéme a v súvzťažných podporných dátach, akými sú napríklad stavy zásob a údaje o kreditných limitoch jednotlivých zákazníkov. Inými slovami – hrozí riziko určitého chaosu, prípadne výpadky v sieťach výpočtovej techniky, čo by mohlo spôsobiť, že relevantná časť malých a stredných firiem v eurozóne by sa mohla dostať „mimo biznis“.

Komisár EÚ pre ekonomické a menové záležitosti Pedro Solbes potvrdil, že tieto malé a stredné firmy „podcenili prípravy na prechod k novej situácii, a ak chcú všetko zvládnuť krátko pred 1. januárom 2002, mohlo by sa stať, že to bude príliš neskoro…“

Solbes ďalej dodal, že takýto stav je do určitej miery prirodzený, pretože práve menšie spoločnosti spravidla realizujú podstatne menej zahraničných transakcií, ako veľké podnikateľské subjekty, a teda sú aj menej pripravené na „eurodeň“, ktorý sa začne pre dvanásť krajín Európy 1. januára 2002.

Belgický minister financií Didier Reynders však dodal, že belgická vláda, ktorá bude v druhej polovici roka 2001 stáť na čele EÚ, prikladá tejto problematike maximálnu prioritu.

Vyvstávajú totiž obavy, že najmä v maloobchodnej sieti dôjde pri platbách novými bankovkami a mincami k určitému zmätku, ktorý by sa mohol zneužiť na dočasné, no ťažko kontrolovateľné zvýšenie cien.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 9. 2020

USD 1,179 0,005
CZK 26,980 0,253
GBP 0,916 0,003
HUF 363,080 2,300
CAD 1,560 0,000

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS